Czy handel paliwami wymaga koncesji?

Pytanie:

Chcielibyśmy kupić cysternę do przewozu paliw i handlować paliwami ciekłymi na zasadzie odbioru z rafinerii i przewozu do klienta. Czy jest wymagana od tego koncesja?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Ograniczenia związane z koncesjonowaniem określonych rodzajów działalności gospodarczej wynikają przede wszystkim z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r.o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 220 poz. 1447).

Zgodnie z art. 46 ust. 1 tego aktu:

Art. 46. 1. Uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie:

1) poszukiwania, rozpoznawania złóż węglowodorów oraz kopalin stałych objętych własnością górniczą, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz podziemnego składowania odpadów; 

2) wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;  

3) wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;  

4) ochrony osób i mienia;  

5) rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych, z wyłączeniem programów rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym, które nie są rozprowadzane naziemnie, satelitarnie lub w sieciach kablowych; 

6) przewozów lotniczych;  

7) prowadzenia kasyna gry. 

 

W konsekwencji wskazana w pytaniu działalność będzie wymagała uzyskania koncesji. 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: