Czy można sprzedać spółkę z o.o. która jest w likwidacji ?
Pytanie:
"Bardzo bym prosił o odpowiedź, czy jeżeli spółka z o.o. która jest w trakcie likwidacji może zostać sprzedana? "
Odpowiedź prawnika: Czy można sprzedać spółkę z o.o. która jest w likwidacji ?
Porada prawna
Spółka z o. o. w likwidacji znajduje się w szczególnej sytuacji.
Zasadniczo wszelkie działania likwidatorów spółki z o. o. zmierzają do zakończenia jej działalności. Jak wynika z Kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh), likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku.
Dla odpowiedzi na Pana pytanie zasadnicze znaczenie ma następujący przepis ksh:
Art. 275. § 1. Do spółki w okresie likwidacji stosuje się przepisy dotyczące organów spółki, praw i obowiązków wspólników, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej lub z celu likwidacji nie wynika co innego.
§ 2. W okresie likwidacji nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków ani dokonywać podziału majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań.
§ 3. W okresie likwidacji dopłaty mogą być uchwalane tylko za zgodą wszystkich wspólników.
Prawa i obowiązki wspólników regulowane są natomiast przez art. 174 – 200 ksh.
Jednym z praw wspólnika, jest rozporządzanie udziałem w spółce. Jak wynika z normy art. 180 ksh:
Art. 180. Zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz jego zastawienie powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Można więc przyjąć, że przepis ten znajdzie zastosowanie i w opisanej przez Pana sytuacji.
Jak wskazują główni komentatorzy zajmujący się prawem spółek, w okresie likwidacji nie jest dopuszczalne: - chociażby częściowe wypłacanie zysków wspólnikom oraz dokonywanie pomiędzy nich podziału majątku przed spłaceniem przez spółkę w likwidacji wszystkich zobowiązań, - wypłacanie zaliczek na poczet dywidendy, wypłacanie dywidendy, a także odpłatne umarzanie udziałów przed spłaceniem wszystkich zobowiązań, - zmienianie przedmiotu działalności spółki, obniżenie kapitału zakładowego, umorzenie udziału z czystego zysku spółki. Nie jest jednak zakazane zbywanie udziałów w spółce – także zbycie wszystkich udziałów prowadzące zasadniczo do zbycia spółki z o. o. Prosimy jednak pamiętać o następującej normie:
Art. 182. § 1. Zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz zastawienie udziału umowa spółki może uzależnić od zgody spółki albo w inny sposób ograniczyć.
§ 2. Jeżeli zbycie uzależnione jest od zgody spółki, stosuje się przepisy § 3-5, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
§ 3. Zgody udziela zarząd w formie pisemnej. W przypadku gdy zgody odmówiono, sąd rejestrowy może pozwolić na zbycie, jeżeli istnieją ważne powody.
§ 4. W przypadku, o którym mowa w § 3, spółka może w terminie wyznaczonym przez sąd rejestrowy przedstawić innego nabywcę. W razie braku porozumienia cenę nabycia i termin jej zapłaty ustala sąd rejestrowy na wniosek wspólnika lub spółki, po zasięgnięciu, w miarę potrzeby, opinii biegłego.
§ 5. Jeżeli wskazana przez spółkę osoba nie uiściła ceny nabycia w wyznaczonym terminie, wspólnik może rozporządzać swobodnie swoim udziałem, jego częścią lub ułamkową częścią udziału, chyba że nie przyjął oferowanej zapłaty.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?