Czy Urząd Skarbowy może skontrolować spadek, który otrzymałem?

Pytanie:

"Witam serdecznie, Po śmierci rodziców dziedziczę pewną kwotę pieniędzy na rachunkach bankowych i w postaci obligacji oraz jednostek funduszy, razem kilkaset tysięcy złotych. Jestem jedynym spadkobiercą. Jedynym dzieckiem.Czy po zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego powyższych środków, w ustawowym terminie, mogę spodziewać się kontroli na zasadzie \\\"a skąd rodzice mieli takie środki, proszę to udokumentować\\\"? Inaczej mówiąc, czy jest taka opcja, że będę musiał prawnie odpowiadać za wątpliwości Urzędu Skarbowego w temacie spadku po rodzicach?"

Odpowiedź prawnika: Czy Urząd Skarbowy może skontrolować spadek, który otrzymałem?

Przepisy prawa podatkowego nie umożliwiają nie organom podatkowym tego typu postępowania. Organ podatkowy może skontrolować kwestie związane z prawidłowością zadeklarowania uzyskanego w drodze spadku majątku oraz jego wartością, natomiast nie mają prawa do wystąpienia z żądaniem, aby spadkobierca udokumentował sposób w jaki spadkodawca zdobył swój majątek.


Magdalena Sławińska-Rzemek

Doradca podatkowy

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika