Czynność pełnomocnika z samym sobą

Pytanie:

"Podpisuję umowę przedwstępną kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i wpłacam 60% wartości. Sprzedający proponuje mi następujące rozwiązanie: wpłacam 100% kwoty przy podpisaniu umowy przedwstępnej i otrzymuję pełnomocnictwo "nieustające"? I mogę w styczniu 2003 podpisać umowę sama ze sobą jako pełnomocnik sprzedającego. Czy taka propozycja jest bezpieczna?"

Odpowiedź prawnika: Czynność pełnomocnika z samym sobą

Zgodnie z art. 108 kodeksu cywilnego, pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywa w imieniu mocodawcy, chyba że innego wynika z treści pełnomocnictwa albo ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy (tzw. zakaz dokonywania czynności samych z sobą). Jednakże należy zwrócić uwagę na zastrzeżenie, które mówi, że jeżeli treść pełnomocnictwa dopuszcza taki rodzaj pełnomocnictwa, jest ono dopuszczalne. W praktyce deweloperskiej taki rodzaj pełnomocnictwa jest powszechnie zawierany. Pozwala on uniknąć wiele procedur administracyjnych związanych z kupnem mieszkania. Należy jednak bardzo dokładnie zaznajomić się z treścią takiego pełnomocnictwa.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika