Czynności formalne po wystąpieniu wspólnika ze spółki cywilnej

Pytanie:

"Jakich formalności należy dopełnić, w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej?"

Odpowiedź prawnika: Czynności formalne po wystąpieniu wspólnika ze spółki cywilnej

Mimo, że w przypadku wystąpienia wspólnika nie dochodzi do rozwiązania spółki cywilnej, wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej wiąże się z koniecznością dopełnienia związanych z tym formalności

Jeżeli wspólnik występujący ze spółki cywilnej zamierza zaprzestać wykonywania działalności gospodarczej w ogóle, powinien złożyć we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie miasta prowadzącym Centralną Ewidencję Działalności Gospodarczej zawiadomienie o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. Jeżeli natomiast wspólnik po wystąpieniu ze spółki cywilnej zamierza nadal oddzielnie prowadzić działalność gospodarczą – powinien w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej zgłosić taką zmianę.

Stosownie do art. 871 § 1 kodeksu cywilnego wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. W myśl § 2 powołanego art. 871 Kodeksu cywilnego ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Mariusz Pawluczuk 2013-10-03 09:15:47

    Aha. Proszę mi zwrócić 9 zł+VAT za taką pseudoporadę prawną. Oczywiście jeżeli macie Państwo chociaż trochę honoru. Podaję nr rach: M-Bank: 37 1140 2004 0000 3602 5166 0859 Pozdrawiam: Mariusz Pawluczuk

  • Mariusz Pawluczuk 2013-10-03 09:12:00

    Witam; Zapłaciłem za poradę prawną 9zł netto. Otrzymałem to co poniżej: JEDNYM SŁOWEM JEDNA WIELKA ŻENADA! 20 ZDAŃ OGÓLNIKOWYCH! 100X WIĘCEJ MOŻNA DOWIEDZIEĆ SIĘ KLIKAJĄC W GOOGLE! OSOBIŚCIE OCZEKIWAŁEM KONKRETÓW: NP. 1. NALEŻY DOKONAĆ ZMIANY DO UMOWY SPÓŁKI 2. NALEŻY SPORZĄDZIĆ SPIS Z NATURY. 3. W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA WSPÓLNIKA A WSTĄPIENIA INNEGO NALEŻY SPORZĄDZIĆ ANEKS DO UMOWY ISTNIEJĄCEJ SPÓŁKI Z NOWYM WSPÓLNIKIEM I ODRĘBNĄ UMOWĘ POMIĘDZY WSPÓLNIKIEM WSTĘPUJĄCYM A WYSTĘPUJĄCYM. ITD.ITD....... Odpowiedź z e-prawnik za 9 zł (JESZCZE RAZ ŻENADA!!!): Mimo, że w przypadku wystąpienia wspólnika nie dochodzi do rozwiązania spółki cywilnej, wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej wiąże się z koniecznością dopełnienia związanych z tym formalności Jeżeli wspólnik występujący ze spółki cywilnej zamierza zaprzestać wykonywania działalności gospodarczej w ogóle, powinien złożyć we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie miasta prowadzącym Centralną Ewidencję Działalności Gospodarczej zawiadomienie o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. Jeżeli natomiast wspólnik po wystąpieniu ze spółki cywilnej zamierza nadal oddzielnie prowadzić działalność gospodarczą ? powinien w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej zgłosić taką zmianę. Stosownie do art. 871 § 1 kodeksu cywilnego wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. W myśl § 2 powołanego art. 871 Kodeksu cywilnego ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika