Zgoda małżonka na zaciągnięcie kredytu

Pytanie:

"Mój mąż chce wziąć kredyt na samochód w agencji udzielającej pożyczek. Nasze małżeństwo się rozpada i przystępujemy do czynności rozwodowych. Prosi mnie o podpis na umowie o pożyczkę jako, że cały czas figuruję jako jego prawna małżonka (agencja tego wymaga). Nie zarabiam, nie mam majątku i nie mamy wspólnego majątku. Zarabia jedynie mąż i tylko na podstawie jego zaświadczenia o zarobkach jest udzielana pożyczka. Czy w razie kłopotów ze spłacaniem tego kredytu grożą mi kłopoty ze strony komornika? Czy grozi to mojej rodzinie, jako ze ja jestem niewypłacalna? Jeżeli tak, to jak się tego ustrzec? Czy wystarczy pisemne oświadczenie, ze strony męża, że on weźmie na siebie wszystkie konsekwencje zaciągniętego kredytu?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda małżonka na zaciągnięcie kredytu

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do dokonania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym, czym na pewno jest zaciągnięcie kredytu potrzebna jest zgoda drugiego małżonka wyrażona w formie wymaganej dla danej czynności prawnej. Spłata kredytu nastąpi z majątku wspólnego małżonków.
Aby uchronić się przed koniecznością spłaty pożyczki najlepiej jeszcze w trakcie trwania związku, a przed podpisaniem umowy pożyczki spisać tzw. intercyzę. Robi się to w formie aktu notarialnego i jest to umowa o wyłączeniu wspólności ustawowej. W razie umownego wyłączenia wspólności każdy z małżonków zarządza i rozporządza swoim majątkiem samodzielnie nie obciążając drugiego ewentualnymi konsekwencjami. Wówczas mąż bez przeszkód, bez Pani zgody będzie mógł wziąć pożyczkę, którą potem będzie obowiązany sam spłacić. Pamiętać tylko należy, że małżonkowie mogą się powoływać względem osób trzecich na wyłączenie wspólności ustawowej gdy zawarcie przez nich umowy majątkowej były tym osobom znane.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Agnieszka 2018-08-13 08:09:53

    Podpisałam zgodę na zaciągnięcie kredytu przez mojego męża lecz w tym czasie mąż zmarł. Niemieliśmy rozdzielności majątkowej a ja odrzuciłam spadek. Czy muszę spłacać kredyt cały czy tylko połowę czy w ogóle?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika