Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jak Pan słusznie zauważył, komornik sądowy zwraca tytuł wykonawczy dopiero po zakończeniu postępowania egzekucyjnego i tylko, gdy świadczenie objęte tytułem nie zostało zaspokojone całkowicie. W przeciwnym razie tytuł wykonawczy pozostaje w aktach komorniczych (art. 816 k.p.c.).
Z uwagi na fakt, iż hipoteka przymusowa może zostać wpisana tylko na podstawie oryginału tytułu wykonawczego, nie zaś jego odpisu poświadczonego za zgodność przez notariusza (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 8 grudnia 2005 roku, sygn. akt III CZP 101/05), jedynym wyjściem jest wystąpienie do sądu, który wydał pierwszy tytuł wykonawczy o wydanie dalszego tytułu. Sąd wydaje dalszy tytuł w razie potrzeby prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób lub przeciwko kilku osobom albo z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika, oznaczając cel, do którego dalszy tytuł ma służyć, i jego liczbę porządkową (art. 793 k.p.c.). W tym przypadku zaistniałaby ostatnia ze wskazanych sytuacji, tj. chęć prowadzenia egzekucji z kilku składowych części majątku.
We wniosku należy wskazać:
-
strony (wierzyciel i dłużnik), sygnaturę akt sprawy, w której został wydany pierwszy tytuł,
-
osnowę wniosku - tj. żądanie wydania dalszego tytułu wykonawczego ze wskazaniem celu, do którego jest on niezbędny,
-
uzasadnienie - wskazanie argumentów przemawiających za koniecznością wydania dalszego tytułu - chęć prowadzenia egzekucji z nieruchomości oraz chęć zabezpieczenia się na wskazanej nieruchomości,
-
do wniosku należy dołączyć kopię wniosku egzekucyjnego - jako dowód prowadzenia egzekucji, przy użyciu pierwszego tytułu wykonawczego oraz dokumenty potwierdzające, iż dłużnik posiada nieruchomość,
-
wniosek powinien zawierać także: wymienienie załączników oraz podpis osoby składającej.
Od wniosku należy uiścić opłatę kancelaryjną w wysokości 6 zł (za każdą stronę dokumentu) - za wydanie, na podstawie akt, tytułu wykonawczego.
Na końcu należy nadmienić, iż wierzyciel może dokonać wyboru komornika, który prowadzić będzie egzekucję z nieruchomości, spośród komorników działających przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona, nawet jeżeli nieruchomość nie jest położona w jego rewirze (art. 921 k.p.c.). Jeżeli zatem komornik prowadzący obecnie egzekucję, działa w okręgu tego samego sądu rejonowego, w którym położona jest nieruchomość dłużnika, może on także prowadzić egzekucję z nieruchomości.
W związku z powyższym proponujemy zapoznać się ze wzorem wniosku o wydanie dalszego tytułu wykonawczego, znajdującego się na stronie naszego serwisu.