Darowiza na rzecz związku zawodowego
Pytanie:
"Do jakiej kwoty może przekazać darowiznę, na rzecz działalności statutowej związku zawodowego, podmiot prowadzący działalność gospodarczą? Podmiot prowadzący działalność gospodarczą chciałby przekazać w formie darowizny pewną kwotę pieniężną na statutową działalności związku zawodowego policjantów. Jakie warunki muszą być spełnione, by darczyńca mógł odpisać tą darowiznę od podatku?"
Odpowiedź prawnika: Darowiza na rzecz związku zawodowego
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej pdof) stanowi, że od dochodu podatnik podlegający ustawie o pdof może odliczyć kwotę darowizn przekazanych na cele ogólnie ujmując społecznie pożądane wykonywane przez organizacje pożytku publicznego oraz dokonane w celu kultu religijnego. Kwota darowizny może być oczywiście dowolna, przy czym podatnik może odliczyć od dochodu kwotę darowizny w wysokości dokonanej rzeczywiście darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 % dochodu.
Odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:
-
osób fizycznych,
-
osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Podatnicy, którzy korzystają z odliczenia darowizn są obowiązani wykazać w zeznaniu kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. W przypadku zwrotu dokonanej darowizny, obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu. Wysokość poczynionej darowizny musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Darowizna podlega odliczeniu od dochodu, jeżeli nie została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów lub nie została odliczona od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Odnośnie podatników będących osobami prawnymi wymagania są takie same. Inna jest natomiast kwota darowizny podlegająca odliczeniu od dochodu. Mianowicie kwota odliczenia nie może przekroczyć 10 % dochodu.
Poza tym podatnik będący osobą fizyczną może przekazać 1-proc. podatku na organizację pożytku publicznego. Sam wybiera organizację, sam oblicza kwotę stanowiącą 1 proc. swojego rocznego podatku. Informacje na ten temat podaje swojemu urzędowi skarbowemu w zeznaniu rocznym. Szczegółowo ten sposób darowizny oraz warunki wymagane do skorzystania z ulgi zostały omówione w poradzie pod tytułem:
Oddaj 1% swojego podatku na cele charytatywne!
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?