Darowizna części ułamkowej udziału
Pytanie:
"Jestem właścicielem 6910 udziałów w spółce z o.o., co stanowi 74% kapitału udziałowego. Chciałbym podarować mojemu zięciowi prawo do 10% wartości 1660 udziałów. Zięć miałby posiadać prawo własności 10% w 1660 udziałach. Nie chcę darować 10% tych udziałów, lecz prawo współwłasności w wysokości 10% tych udziałów. Czy jest to możliwe?"
Odpowiedź prawnika: Darowizna części ułamkowej udziału
Jak rozumiemy, chce Pan, by każdy z 1660 udziałów stał się przedmiotem współwłasności Pan i Pańskiego zięcia w częściach ułamkowych. Pan posiadałby 9/10, a zięć 1/10 w każdym z tych 1660 udziałów. Z pytania wynika, że w Pańskiej spółce z o.o. wspólnicy mogą mieć więcej niż jeden udział. W takiej sytuacji udziały te są równe i niepodzielne. Ta ostatnia cecha nie oznacza jednak, że udziały nie mogą być przedmiotem współwłasności. Nie można ich jedynie dzielić na mniejsze części, co prowadziłoby do powstania nowych udziałów. W przypadku współwłasności ilość udziałów nie zmienia się. Może Pan zatem darować zięciowi 1/10 każdego z 1660 udziałów.
Proszę pamiętać, że umowa przenosząca udział powinna być zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Umowa spółki może zawierać ograniczenia co do przenoszenia części ułamkowej udziałów (np. wymagać zgody spółki). Prawa z udziałów, które staną się przedmiotem współwłasności, wykonywać powinien wspólny przedstawiciel. Za świadczenia związane z tymi udziałami będziecie odpowiadać Pan i Pański zięć solidarnie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?