Darowizna pieniędzy w czasie trwania małżeństwa

Pytanie:

"Jestem w związku małżeńskim posiadającym wspólność majątkową. Moi rodzice chcą mi podarować pieniądze z przeznaczeniem na zakup mieszkania. Jak należy to przeprowadzić, aby zakupione mieszkanie stanowiło moją własność odrębną i nie podlegało podziałowi majątku w przyszłości? "

Odpowiedź prawnika: Darowizna pieniędzy w czasie trwania małżeństwa

Zgodnie z treścią art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego odrębny majątek każdego z małżonków stanowią między innymi przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Wynika z tego jasno, iż jeżeli kwota pieniężna zostanie Pani/Panu podarowana, a w umowie darowizny rodzice nie zaznaczą, iż pieniądze te wchodzą w skład mająku wspólnego, przeznaczone są dla obojga Państwa, pieniądzę wejdą tylko w skład mająku odrębnego Pani/Pana. Mieszkanie kupione za te pieniądze takżę należeć będzie tylko do Pani/Pana mająku odrębnego (tzw. zasada surogacji). Proszę jednak pamiętać, iż aby mieszkanie należało tylko do Pani/Pana, środki na jego zakup mogą pochodzić tylko z Pani/Pana majątku odrębnego, jeżeli na przykład uzupełni Pani/Pan darowaną kwotę o jakąś pochodzącą np. z oszczędności z wynagrodzenia za pracę, mieszkanie wprawdzie należeć będzie tylko do Pani/Pana, jednak nie uniknie Pani/Pan ewentualnych rozliczeń z małżonkiem.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika