Darowizna pomiędzy małżonkami
Pytanie:
"Rodzice przekazują synowi, Panu X darowiznę w wysokości 50 tys. W myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 33) odrębny majątek każdego z małżonków stanowią przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Czy 50 tys staje sie odrębnym majątkiem Pana X? Czy zatem, żeby żona Pana X mogła korzystać z tych pieniędzy musi on przekazać jej darowiznę, czy może te pieniądze można wnieść do wspólnoty majątkowej małżonków? Czy za te pieniądze Pan X może kupić żonie w prezencie samochód, czy będzie to już traktowane jako darowizna dla żony? Wyg ląda to chyba na jakiś paradoks."
Odpowiedź prawnika: Darowizna pomiędzy małżonkami
Jeżeli tylko jeden z małżonków otrzyma darowiznę, wejdzie ona do majątku osobistego tego małżonka. Przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego wejdą również do majątku osobistego małżonka. Małżonek może swobodnie dysponować swoim majątkiem osobistym. Może on zatem przekazać część posiadanych pieniędzy żonie w drodze darowizny, może też również kupić samochód i jej podarować (może podarować jej też udział). W takiej sytuacji rzeczy te i środki wejdą do jej majątku wspólnego. Pewne wątpliwości w literaturze przedmiotu budzi dokonanie darowizny przez jednego małżonka z jego majątku osobistego dla drugiego małżonka w taki sposób, by przedmiot darowizny wszedł do majątku wspólnego małżonków. Wejście środków z majątku osobistego do majątku wspólnego może nastąpić w drodze rozszerzenia wspólności majątkowej na daną rzecz.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?