Data przystąpienia wspólnika do spółki

Pytanie:

"Aktem notarialnym z dnia 7 maja przystąpił do spółki komandytowej trzeci wspólnik - komplementariusz. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego nastąpił 21 czerwca. Data złożenia aktualizacji w US 28 czerwca. Jaką datę przyjąć jako faktyczne przystąpienie wspólnika do spółki? "

Odpowiedź prawnika: Data przystąpienia wspólnika do spółki

Zgodnie z art. 110 kodeksu spółek handlowych wszelkie zmiany danych wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego powinny być zgłoszone sądowi rejestrowemu w terminie 7 dni od zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. W związku z tym zmiana polegająca na przystąpieniu do spółki komandytowej nowego komplementariusza powinna być również zgłoszona do Krajowego Rejestru Sądowego. Nie oznacza to jednak, że taki podmiot stanie się wspólnikiem spółki komandytowej (w tym przypadku kompementariuszem) dopiero od momentu dokonania wpisu do rejestru. Momentem faktycznego przystąpienia do spółki nie będzie więc data dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, ale data sporządzenia aktu notarialnego o przystąpieniu do spółki komandytowej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika