Decyzja a przedawnienie

Pytanie:

"UKS wszczął w stosunku do mojej osoby postepowanie z tytułu nieujawnionych źródeł dochodów za 2003 r. Po wydaniu decyzji określającej zobowiązanie podatkowe w wysokości x zł, złożyłem odwołanie. Przedmiotowa decyzja została uchylona i sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia. Sprawa odwoławcza obecnie jest w toku. Czy w takim wypadku, jeśli ponowna decyzja nie zostanie wydana do końca 2009 roku, zobowiązanie podatkowe ulega przedawnieniu? Czy postępowanie może trwać nadal, a decyzja może być wydana nawet w 2010 r.? UKS przedmitową kontrolę wszczął w maju 2007 r. Decyzję wydał w grudniu 2007 r. Na wskutek odwołania do Dyrektora UKS decyzja została uchylona i zwrócona do pierwszej instancji. Postępowanie trwa nadal. Zależy mi na konkretnej odpowiedzo do tego przypadku. Czy jeśli była wydana już decyzja, która wprawdzie została uchylona - powoduje to, że termin pięciu lat biegnie od początku czy graniczną datą do wydania decyzji jest 31 grudzień 2009 r.? Jak kształtuje się sprawa, jeśli nie będzie to decyzja ostateczna? Piszą Państwo, że organ drugiej instancji nie może uchylić decyzji i zwrócić do ponownego rozpatrzenia? A w moim przypadku tak się stało? Dlatego zwracam się z serdeczną prośbą do Państwa o w miarę klarowną i oczywistą odpowiedź: czy jeśli organ pierwszej instancji do końca br. nie wyda ponownej decyzji, czy może kontynuować postepowanie w 2010 r.?"

Odpowiedź prawnika: Decyzja a przedawnienie

Zgodnie z art. 68 § 4 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie z tytułu opodatkowania dochodu nieznajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub pochodzącego ze źródeł nieujawnionych nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin do złożenia zeznania rocznego dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, za rok podatkowy, którego dotyczy decyzja.

Powyższy przepis określa termin, w którym możliwe jest ukształtowanie (wykreowanie) decyzją zobowiązania podatkowego. Takie zobowiązanie podatkowe kreuje już decyzja organu pierwszej instancji.

W przypadku roku 2003, termin złożenia zeznania rocznego był w 2004 r., a więc decyzja organu pierwszej instancji ustalająca zobowiązanie z tytułu opodatkowania dochodu nieznajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub pochodzącego ze źródeł nieujawnionych musi być wydana do końca 2009 r. Do tej daty organ drugiej istancji może uchylić decyzję organu pierwszej instancji i przekazywać sprawę do ponownego rozpatrzenia. Jednak jeśli ponowna decyzja organu pierwszej istancji nie zostanie wydana do końca 2009 r. zobowiązanie nie powstanie (poprzednia decyzja została uchylona i nie ma jej w obrocie prawnym). Jeżeli jednak organ pierwszej instancji wyda ponownie decyzję do końca 2009 r. a podatnik złoży ponownie odwołanie, przyjmuje się, iż gdyby już nadszedł rok 2010 to organ podatkowy drugiej instancji może wydać decyzję, także po upływie terminów do wydania decyzji, o ile terminu dotrzymał organ pierwszej instancji. Przyjmuje się, że organ drugiej instancji może w tej sytuacji - już w 2010 roku - albo utrzymać w mocy decyzję wydaną w pierwszej instancji, albo orzec na korzyść strony. Nie może natomiast zwrócić sprawy do ponownego rozpatrzenia ani uchylić w całości decyzji i przekazać jej do ponownego rozpatrzenia. Jeśli organ drugiej instancji uchyliłby w 2010 r.  decyzję pierwszej istancji, to decyzja wypadłaby z obrotu prawnego, a organ pierwszej istancji nie mógłby już ustalić zobowiązania z uwagi na upływ 5-letnego terminu.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika