Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeśli w trakcie postępowania ujawni się potrzeba skorzystania z wiadomości specjalnych (fachowych z różnych dziedzin nauki, techniki, sztuki, rzemiosła czy obrotu gospodarczego), sąd ma obowiązek przeprowadzić dowód z opinii biegłego, nawet jeśli sędzia posiada akurat wiedzę specjalną z danej dziedziny. Przepisy jednak nie precyzują, czy biegłemu wystarczy zadać jedno ogólne pytanie, czy też należy zadawać pytania szczegółowe. Zależy to od okoliczności sprawy.
Biegły, który złożył pisemną opinię, powinien być co do zasady wezwany na rozprawę, tak by strony mogły zadawać mu pytania – szczególnie wtedy, gdy strona zgłasza do opinii zastrzeżenia. Ostatecznie jednak o tym, czy opinia powinna być uzupełniona (ustnie lub pisemnie) rozstrzyga sąd na podstawie własnego uznania. Nie oznacza to, że sąd może postępować zupełnie dowolnie, a jego decyzje procesowe nie podlegają kontroli. Strona może bowiem w apelacji od wyroku podnosić, iż przedłożona przez biegłego opinia wymagała dodatkowych wyjaśnień, a co za tym idzie nie wezwanie biegłych na rozprawę (czy też nie zadanie dodatkowych pytań na piśmie) mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Takie twierdzenie strona powinna oczywiście uprawdopodobnić.
Sąd rozważając sprawę ma obowiązek odnieść się do całego materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie i nie wolno mu pomijać niektórych dowodów przedstawionych przez strony. Takie postępowanie także może stanowić podstawę apelacji od wyroku.
Niezawisłość sędziowska nie polega na tym, iż sąd może postępować wg własnego "widzimisię", lecz na tym, iż sędzia jest wolny od wszelkiego rodzaju nacisków, presji przy podejmowaniu decyzji. Sędzia musi jednak postępować zgodnie z przepisami prawa, a w rozumowaniu stosować reguły logiki czy doświadczenia życiowego.