Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Pojęcie użytkowania różni się od użyczenia tym, że pierwsze z nich stanowi ograniczone prawo rzeczowe (zgodnie z art. 252 Kodeksu cywilnego, rzecz można obciążyć prawem do jej używania i do pobierania jej pożytków), użyczenie natomiast umowę (zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego, przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy).
Jednocześnie zauważyć należy, iż przepisy dotyczące spółki cywilnej wprost przewidują możliwość wniesienia rzeczy tylko do używania – zgodnie z art. 862 zdanie drugie Kodeksu cywilnego w przypadku takim odpowiednio stosuje się przepisy o najmie. W przypadku takim nie dochodzi do przeniesienia własności rzeczy na spółkę – wyłączna własność przedmiotu wkładu pozostaje w takim przypadku na wspólniku wnoszącym rzecz do używania.
Kwestią sporną jest w takim przypadku amortyzacja przedmiotu wkładu. Zgodnie bowiem z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają wyłącznie rzeczy będące własnością podatnika. Oznacza to, że z pewnością do dokonywania odpisów amortyzacyjnych nie są w takim przypadku uprawnieni inni wspólnicy niż wnoszący rzecz do używania.
Jeśli chodzi o wspólnika wnoszącego aport to jako właściciel wykorzystywanej w działalności gospodarczej rzeczy jest on, moim zdaniem, uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Jednocześnie uważam, że uprawnienie to przysługuje mu w części w jakiej ma on udział w zyskach spółki.