Definicja działalności gospodarczej

Pytanie:

"Proszę o wyjaśnienie, co należy rozumieć pod pojęciem \"działalność gospodarcza\" oraz wskazanie aktów prawych, które zawierają definicje tego terminu. Jakie elementy odróżniają \"działalność gospodarczą\" od \"działalności zawodowej\". Czy można uznać, że \"działalność zawodowa\" (np. gabinet lekarski, apteka, kancelaria adwokacka) jest działalnością gospodarczą? Czy osoby wykonujące wolne zawody prowadzą tym samym działalność gospodarczą? Proszę o wskazanie stosownych przepisów. "

Odpowiedź prawnika: Definicja działalności gospodarczej

Kompleksową definicję działalności gospodarczej zawiera ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku (tekst jednolity: Dz. U. 2007 r. Nr 155 poz. 1095 z późn. zm.), według której działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 ustawy).

Do tak sformułowanej definicji odwołują się postanowienia wielu innych ustaw w zakresie dotyczącym działalności gospodarczej, na przykład kodeksu postępowania cywilnego w zakresie dotyczącym postępowania w sprawach gospodarczych, czy też ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Przyjmuje się, że aby sformułowana w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej powyższa definicja miała zastosowanie do regulacji odnoszących się do działalności gospodarczej zawartych w przepisach innych aktów (dotyczących organizacji lub wykonywania) nie muszą one zawierać odwołania, gdyż jej zastosowanie wynika z reguł interpretacyjnych.

Według kodeksu cywilnego przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Charakterystyczne cechy wolnego zawodu to: regulowany charakter, osobisty udział, kwalifikowane wykształcenie, ustalone sposoby i formy organizacyjne wykonywania zawodu, niezależność zawodowa, etos zawodowy, wynagrodzenie, tajemnica zawodowa, samorządność korporacyjna, odpowiedzialność prawna odróżniają wykonywanie wolnego zawodu od działalnością przedsiębiorcy. Zakwalifikowanie osób wykonujących wolne zawody do grona przedsiębiorców wywoływało wiele kontrowersji. W obecnym stanie prawnym w związku z bezpośrednimi sformułowaniami ustawy, uznaje się że, osoby wykonujące wolne zawody zalicza się w pewnych sytuacjach do kategorii przedsiębiorców nie dlatego, że prowadzą działalność gospodarczą, ale dlatego, że wykonują działalność zawodową we własnym imieniu i na własny rachunek.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika