Definicja przestępstwa oszustwa

Pytanie:

"Proszę o wyjaśnienie pojęcia oszustwo. Na podstawie jakich przepisów prawa i w jakich okolicznościach może ścigać oszustów prokurator?"

Odpowiedź prawnika: Definicja przestępstwa oszustwa

Przestępstwo oszustwa zostało opisane w art. 286 kodeksu karnego. Przedmiotem czynu jest mienie w szerokim tego słowa znaczeniu, czyli rzeczy ruchome, nieruchomości i wszelkie prawa majątkowe.

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania.

Sprawca popełnia to przestępstwo, gdy wprowadza osobę rozporządzającą w błąd, że jest ona np. zobowiązana do świadczenia lub uzyska korzyść, której w rzeczywistości nie uzyskała.

Tak samo popełnia przestępstwo oszustwa, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

Przestępstwo to jest ścigane w trybie publicznoskargowym (prokuratura ma zatem obowiązek ścigać sprawców przestępstwa oszustwa). Tylko w razie, gdy pokrzywdzonym jest osoba bliska ściganie następuje na jej wniosek.

Prosimy również o zapoznanie z pojęciem oszustwo zamieszczonym w słowniku pojęć.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika