Deklaracja o dochodach do TBS
Pytanie:
"Posiadam spółdzielcze mieszkanie lokatorskie, które w części było finansowane poprzez kredyt z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Aby móc kupić takie mieszkanie musiałam spełnić dwa warunki: moje dochody nie mogły przekraczać więcej niż o 20% 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie ogłaszanego przez GUS oraz w dniu objęcia lokalu nie mogłam posiadać tytułu prawnego do innego lokalu. Oba warunki spełniłam, jednak po upływie dwóch lat moja sytuacja zmieniła się. Wyszłam za mąż a dochody mojego męża przekraczają wyznaczone ograniczenia. Moje pytanie jest następujące: czy spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo żądać przedstawienia zaświadczenia o zarobkach moich i męża (który nie jest zameldowany w tym mieszkaniu lokatorskim) w sytuacji gdzie nie jest to uregulowane w mojej umowie ze spółdzielnią ale w Ustawie z dn. 26.10.95 o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Wspomniana ustawa mówi, że w sytuacji gdy nie zostaje spełniony warunek dotyczący wysokości zarobków spółdzielnia ma prawo urealnić czynsz - co to oznacza, czy należy przez to rozumieć, że spółdzielnia może ustalić czynsz nie na podstawie ponoszonych kosztów?"
Odpowiedź prawnika: Deklaracja o dochodach do TBS
Warunkiem najmu lokalu mieszkalnego zgodnie z ustawą o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, jest nieposiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości, oraz określony dochód na gospodarstwo domowe. Sposobem weryfikacji tych danych jest obowiązek składania co 2 lata deklaracji o średnim miesięcznym dochodzie przypadającym na gospodarstwo domowe w roku poprzednim oraz informowanie o uzyskaniu tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego. Zatem spółdzielnia ma prawo żądać złożenia takiej deklaracji.
Zgodnie z ustawą o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych małżonkowie wspólnie zajmujący lokal są z mocy prawa najemcami tego lokalu, chociażby umowa najmu została zawarta tylko przez jednego z nich. W deklaracji trzeba wykazać natomiast dochód na gospodarstwo domowe. W zaistniałej sytuacji należy zatem w deklaracji wykazać dochód obejmujący dwuosobowe gospodarstwo domowe, czyli dochody nie tylko Pani ale i małżonka. Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego w art. 30 ust. 5 stanowi, iż gdy najemca wykaże w deklaracji dochody przekraczające określoną wysokość dochodu gospodarstwa domowego, umowa najmu może zostać wypowiedziana albo może zostać zastosowany czynsz wolny (czyli taki który nie jest regulowany uchwałą gminy). Natomiast o "urealnieniu" czynszu możemy mówić w przypadku sytuacji opisanej w art. 28.1a ustawy, w myśl którego :" Jeżeli suma czynszów za najem lokali eksploatowanych przez towarzystwo i zysków osiąganych z pozostałej działalności nie wystarcza na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz na spłatę kredytów zaciągniętych na realizację przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego, towarzystwo jest obowiązane wystąpić do właściwej rady gminy o podniesienie stawek czynszu do odpowiedniego poziomu". Zatem w przypadku gdy dochody z gospodarstwa domowego wykazane w deklaracji będą wyższe niż ustawowo określone, skutkiem może być wypowiedzenie umowy albo zastosowanie czynszu wolnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?