Depozyt sądowy po zmarłym pacjencie

Pytanie:

"W szpitalu zmarł pacjent nieposiadający rodziny. W jego ubraniu znaleziono pieniądze w kwocie 4 400 zł. Szpital złożył wniosek do sądu o zezwolenie na złożenie do depozytu sądowego w/w kwoty. Sąd wezwał szpital do uzupełnienia braków formalnych wniosku żądając m.in.: wskazania osób, którym przedmiot świadczenia ma być wydany oraz warunków, pod którymi wydanie ma nastąpić; podania dokładnych adresów osób zainteresowanych oraz dołączenie odpisów wniosku w ilości odpowiadającej liczbie osób zainteresowanych oraz uiszczenia opłaty od wniosku w kwocie 100 zł. Szpital nie posiada żadnych danych na temat rodziny zmarłego. Po wstępnym rozpoznaniu ustalono, że nie ma żadnej bliższej rodziny - pogrzeb organizowała opieka społeczna. Czy w tej sytuacji, możliwe jest dokonanie depozytu sądowego - bez podawania danych osób, które mogą go odebrać? Jeśli tak, czy opłaty depozytu można dokonać z pieniędzy znalezionych przy zmarłym? A jeśli nie można dokonać depozytu, to co należy zrobić z pieniędzmi?"

Odpowiedź prawnika: Depozyt sądowy po zmarłym pacjencie

Faktycznie we wniosku co do zasady należy wskazać osobę uprawniona do odebrania przedmiotu z depozytu, jeśli jednak ten wierzyciel nie jest znany, należy to wskazać we wniosku. Wtedy sąd dokonuje ogłoszenia publicznego w budynku sądowym oraz w lokalu organu gminy. Ponadto sąd zarządza umieszczenie ogłoszenia w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim lub podaje je w inny sposób do wiadomości publicznej; może je również ogłosić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jeżeli wierzyciel lub jego miejsce zamieszkania nie są znane, sąd ustanawia kuratora. 

Więcej informacji dotyczących złożenia świadczenia do depozytu sądowego zawiera artykuł  Jak i kiedy depozyty będą likwidowane?

Należy zwrócić uwagę, że złożenie przedmiotu do depozytu odnosi się przede wszystkim do sytuacji, w której mamy do czynienia z jakimś świadczeniem, z dłużnikiem i wierzycielem. W opisanej sytuacji mamy do czynienia z nieobjętym przez spadkobierców spadkiem. Naszym zdaniem powinni Państwo przede wszystkim powiadomić sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania spadkodawcy. Do czasu objęcia spadku przez spadkobiercę sąd czuwa nad całością spadku, a w razie potrzeby ustanawia kuratora spadku. Kurator spadku powinien starać się o wyjaśnienie, kto jest spadkobiercą, i zawiadomić spadkobierców o otwarciu spadku. To kurator powinien zająć się zarządem majątkiem spadkowym, pod nadzorem sądu spadku.

Naszym zdaniem mogą Państwo zrezygnować ze złożenia pieniędzy do depozytu i poczekać na ustanowienie kuratora. Nie trzeba przy tym składać formalnego wniosku ani go opłacać, ponieważ sąd działa w tej sprawie z urzędu i wystarczy, jeśli pismem zawiadomią Państwo sąd.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika