Dobro dziecka a wspólny wniosek o separację

Pytanie:

"Jesteśmy z Żoną od pół roku w separacji faktycznej. Ja nie mieszkam w domu, brak wspólnoty. Oboje zgodziliśmy się na separację ale... jest małoletnie dziecko (3,5 roku). Czy w tej systuacji możemy składać Wniosek o zgodną separacje? A jeśli nie, to jakie są inne możliwości?"

Odpowiedź prawnika: Dobro dziecka a wspólny wniosek o separację

Zgodnie z art. 61 (1) kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Należy stanąć na stanowisku, że współne żądanie separacji jest zawsze dopuszczalne. Czym innym jest natomiast orzeczenie separacji. Zgodnie z paragrafem 2 powoływanego artykułu, nie jest możliwe orzeczenie separacji pomimo zaistnienia rozkładu pożycia, jeżeli wskutek separacji miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci, albo z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Stwierdzenie, czy zaistniały wskazane przesłanki negatywne orzezcenia separacji należy zawsze do sądu i jest zależne od konkretnej sytuacji.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika