Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W trakcie postępowania w sprawie o alimenty sąd powinien ustalić możliwości zarobkowe osoby, która jest zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych. W opisywanym przypadku jest to ojciec dziecka. Sąd ustala ten fakt na podstawie dowodów, czyli dokumentów, zeznań świadków i stron lub innych. W postępowaniu przed sądem obowiązuje swobodna ocena dowodów. Sąd sam ocenia, jaką moc dowodowa ma dany dowód, jak bardzo jest wiarygodny. Dotyczy to także twierdzeń strony o wysokości zarobków uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej czy o kosztach jej prowadzenia – sąd może temu dać wiarę albo też jej nie dać.
Oczywiście swobodna ocena dowodów nie jest równoznaczna z oceną dowolną. Sąd powinien wziąć pod uwagę zasady logiki czy doświadczenia życiowego. Dowody powinny być oceniane na podstawie wszechstronnego rozważenia całego materiału, a nie w oderwaniu. O tym, dlaczego jednym dowodom sąd dał wiarę, a innym odmówił wiarygodności, sąd powinien napisać w uzasadnieniu wyroku.
Jeśli strona postępowania uzna, że wyrok narusza prawo, może go zaskarżyć do wyższej instancji. W opisanej sytuacji możliwe jest także inne wyjście. Wyposażenie gabinetu w sprzęt może być co prawda rozciągnięte w czasie, ale najpewniej ten proces kiedyś się zakończy i działalność zacznie przynosić zysk. W takiej sytuacji można wnieść powództwo o podwyższenie alimentów na tej podstawie, iż zmieniły się okoliczności i osoba zobowiązana osiąga wyższe dochody.