Dochody z działalności gospodarczej a alimenty

Pytanie:

"Ojciec, opiekun ustawowy niepełnoletniego dziecka, jest lekarzem. Pracuje w szpitalu i prowadzi prywatny gabinet lekarski. Na sprawie o alimenty podaje faktyczne dochody z pracy w szpitalu, natomiast dochody z prywatnej praktyki podaje jako zerowe. Tłumaczy się, ze cały zysk przeznacza na wyposażenie gabinetu w drogi sprzęt diagnostyczny, zatem jakiekolwiek wpływy z gabinetu nie są brane pod uwagę przez Sąd w uzasadnieniu wyroku. Prowadzenie działalności gospodarczej, jaką jest praktyka lekarska, wiąże się z kosztami operacyjnymi. Jednak nabywanie drogiego sprzętu medycznego nie powinno liczyć się jako koszt prowadzenia takiej działalności. Mimo zużywania się sprzętu, stanowi on znaczny majątek, który jest własnością tego lekarza. Zatem dochody z praktyki w takiej czy innej formie powinny być uwzględnione w wyroku. Czy dochody z prowadzonej działalności gospodarczej, przynoszącej znaczne dochody, mogą być pominięte przez Sąd, jeśli prowadzący taka działalność zezna, ze wszystkie wpływy inwestuje w drogi sprzęt, zatem według niego nie ma on dochodu z tej działalności?"

Odpowiedź prawnika: Dochody z działalności gospodarczej a alimenty

W trakcie postępowania w sprawie o alimenty sąd powinien ustalić możliwości zarobkowe osoby, która jest zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych. W opisywanym przypadku jest to ojciec dziecka. Sąd ustala ten fakt na podstawie dowodów, czyli dokumentów, zeznań świadków i stron lub innych. W postępowaniu przed sądem obowiązuje swobodna ocena dowodów. Sąd sam ocenia, jaką moc dowodowa ma dany dowód, jak bardzo jest wiarygodny. Dotyczy to także twierdzeń strony o wysokości zarobków uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej czy o kosztach jej prowadzenia – sąd może temu dać wiarę albo też jej nie dać.

Oczywiście swobodna ocena dowodów nie jest równoznaczna z oceną dowolną. Sąd powinien wziąć pod uwagę zasady logiki czy doświadczenia życiowego. Dowody powinny być oceniane na podstawie wszechstronnego rozważenia całego materiału, a nie w oderwaniu. O tym, dlaczego jednym dowodom sąd dał wiarę, a innym odmówił wiarygodności, sąd powinien napisać w uzasadnieniu wyroku.

Jeśli strona postępowania uzna, że wyrok narusza prawo, może go zaskarżyć do wyższej instancji. W opisanej sytuacji możliwe jest także inne wyjście. Wyposażenie gabinetu w sprzęt może być co prawda rozciągnięte w czasie, ale najpewniej ten proces kiedyś się zakończy i działalność zacznie przynosić zysk. W takiej sytuacji można wnieść powództwo o podwyższenie alimentów na tej podstawie, iż zmieniły się okoliczności i osoba zobowiązana osiąga wyższe dochody.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Alina 2019-04-25 19:41:45

    Idz łajzo do roboty zamiast liczyć czyjes pieniadze


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika