e-prawnik.pl Porady prawne

Dochodzenie alimentów za granicą

Pytanie:

Jeśli zalegam z płatnością alimentów, to czy komornik może zająć moje dochody pomimo że jestem za granica? Jeśli mam działalność gospodarczą, to w jakim stopniu egzekwowane będą moje długi nawet jeśli działalność jest niedochodowa? Mówię tu ciągle o osobie zamieszkującej za granicą. Czy ma to znaczenie czy jest to Europa czy poza Europą?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Dochodzenie alimentów za granicą

19.12.2005

Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów zamieszkuje za granicą, ale posiada konto bankowe w polskim banku lub majątek na terytorium RP, to komornik może egzekwować dług alimentacyjny.

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych za granicą jest także możliwa na podstawie konwencji międzynarodowych. Konwencja z Lugano wiąże następujące państwa: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwajcaria. Stronami Konwencji Haskiej są Polska, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i Włochy. Konwencje te przewidują procedurę uznania wykonalności orzeczenia wydanego za granicą. Przykładowo wyrok wydany w Polsce może być - po spełnieniu szeregu warunków - wykonywany w Wielkiej Brytanii. Egzekucją nie będzie się jednak zajmował polski komornik, lecz odpowiedni organ danego kraju.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Dochodzenie alimentów za granicą

Marzena

19.9.2013 16:49:55

Re: Dochodzenie alimentów za granicą

Witam maż moj pracuje legalnie w Wielkiej Brytani spoczywa na nim obowiazek alimentacyjny płaci czesc alimentow regularnie co miesiac połowe alimentow bo na tyle go w obecnej sytuacji stac ciazy na nim zadłuzenie komornicze zwiazane z nieplaceniem calej kwoty,w dniu dzisiejszym otrzymalam informacje od komornika iz zajeli mi jako zonie konto bankowe w Polsce na ktore wpływają alimenty na mojego pierwszego syna I ciazy na mnie na tym koncie kredyt bankowy krotko mowiac alimenty pokrywaja rate kredytu .Mam pytanie czy komornik moze zabrac mi z konta owe slimenty I czy komornik moze zajac nasze konto bankowe w Wielkiej Brytani?Nadmieniam ,iz 2 lata temu poszłam na ugodę z komornikiem iz bede wpłacać co miesiac 200 złotych na poczet alimentów co czynie regularnie.

Re: Dochodzenie alimentów za granicą

ululka

8.6.2011 10:44:37

Re: Dochodzenie alimentów za granicą

Witam serdecznie czy ktos mi moze pomoc moj maz pracuje za granica legalnie a dokladnie w niemczech , nie placi alimentow ma zadluzenie . moje pytanie jest takie czy komornik ma prawo mu zajac konto bankowe w niemczech, czy takie zajecie komornicze odbywa sie szybko.On chce teraz zaczac splacac regularnie przelewem przez jego konto na konto komornika ale boi sie ze jak komornik zobaczy konto niemieckie to go odrazu zajmie wiec co ma robic , on chce splacac dobrowolnie blagam o pomoc

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ