Dochodzenie alimentów za granicą
Pytanie:
"Jeśli zalegam z płatnością alimentów, to czy komornik może zająć moje dochody pomimo że jestem za granica? Jeśli mam działalność gospodarczą, to w jakim stopniu egzekwowane będą moje długi nawet jeśli działalność jest niedochodowa? Mówię tu ciągle o osobie zamieszkującej za granicą. Czy ma to znaczenie czy jest to Europa czy poza Europą?"
Odpowiedź prawnika: Dochodzenie alimentów za granicą
Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów zamieszkuje za granicą, ale posiada konto bankowe w polskim banku lub majątek na terytorium RP, to komornik może egzekwować dług alimentacyjny.
Egzekucja świadczeń alimentacyjnych za granicą jest także możliwa na podstawie konwencji międzynarodowych. Konwencja z Lugano wiąże następujące państwa: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwajcaria. Stronami Konwencji Haskiej są Polska, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i Włochy. Konwencje te przewidują procedurę uznania wykonalności orzeczenia wydanego za granicą. Przykładowo wyrok wydany w Polsce może być – po spełnieniu szeregu warunków – wykonywany w Wielkiej Brytanii. Egzekucją nie będzie się jednak zajmował polski komornik, lecz odpowiedni organ danego kraju.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?