Dochodzenie zwrotu przedmiotu pożyczki

Pytanie:

Zawarłem umowę pożyczki. Pożyczyłem komuś kwotę 10 000 PLN - nie określając celu pożyczki w umowie. Termin spłaty minął w sierpniu 2000, a pieniędzy nie otrzymałem. Co mam zrobić by odzyskać pieniądze przed sądem? Jak długo to potrwa? Ile będzie mnie to kosztowało? I w jaki sposób pożyczający mi to spłaci jeżeli traci wiarygodność płatniczą? Jak ma wyglądać pozew o spłatę długu? Ile mam żądać odsetek?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Proponuję zacząć od wezwania do zapłaty z zagrożeniem skierowania sprawy do sądu. Czasami taki dokument sprawia, że dłużnik zapłaci dobrowolnie. Względnym sukcesem byłoby także uzyskanie od dłużnika pisemnego oświadczenia o uznaniu długu. Taki dokument stanowiłby wówczas podstawę do uzyskania w sądzie tzw. nakazu zapłaty (wyrok bez rozprawy). Jeśli to nie pomoże, to trzeba wnieść do sądu pozew o zapłatę. Najbardziej zbliżony wzór w naszym serwisie to pozew o zapłatę zachowku. Od pozwu sąd pobierze wpis ok. 7% wartości dochodzonej kwoty (dokładną wysokość wpisu można ustalić zaglądając do "Opłat sądowych" w naszym serwisie). Koszt takiego wpisu będzie później zasądzony od pozwanego. W przypadku braku odmiennych postanowień w umowie pożyczki, od daty wymagalności należą się odsetki ustawowe (wysokość stopy procentowej odsetek ustawowych znajdziesz w tabeli "Wskaźniki - Odsetki"). Po uprawomocnieniu się wyroku (nakazu), trzeba zwrócić się ponownie do sądu o nadanie mu tzw. klauzuli wykonalności. Dopiero z takim dokumentem można udać się do komornika sądowego z wnioskiem o wszczęcie egzekucji. Komornik zażąda zaliczki na swoje czynności - 7% od całości egzekwowanej kwoty. Jeśli jednak dłużnik nie posiada majątku nadającego się do egzekucji (rachunek bankowy, samochód, wynagrodzenie za pracę, nieruchomość itp.) to lepiej dać sobie spokój i poczekać z wyrokiem na lepsze czasy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Mieszkanka Włocła

20.12.2010 23:18:36

Re: Dochodzenie zwrotu przedmiotu pożyczki

ILe czasu trwa rozpatrzenie pozwu w trybie upominawczym,we Włocławku trwało to od końca kwietnia 2009r,do 14 grudnia 2010r,przy czym kilkakrotnie byłam wzywana do uzupełnienia dokumentów,nawet tych,które były już złożone,/biuro podawcze,sekretariat,sądu rejonowego,wydz Cywilny,nie potrafiły odpowiedzieć co Pani sędzia jeszcze rząda.Jestem osobą niepełnosprawną[znaczne]było to dla mnie trudne i kosztowne[wynająć-pojazd]aby wstawiać się w sądzie.We włocławku panie sędzie,mają to samo nazwisko co komornicy sądowi,czyżby zbieg okoliczności?Mam potwierdzenia składanych dokomentów,i wezwania,Pragnę wysłać z dokładnym opisem do w/w sprawy,jak funkcjonuje prawo we Włocławku,lecz nie bardzo wiem gdzie.Proszę o pomoc z poważaniem.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 30.3.2015

  Ustna umowa pożyczki - ograniczenia dowodowe

  Umowa pożyczki jest jedną z częstych form pomocy osobom z kręgu bliskich znajomych lub rodzinny, którzy potrzebują gotówki na różnorakie - mniej lub bardziej doniosłe - cele.

 • 10.6.2016

  Wartość przedmiotu sporu przy dochodzeniu roszczeń pracowniczych

  Dochodzenie roszczeń pracowniczych na gruncie postępowania cywilnego wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych ustanowionych w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (...)

 • 24.8.2017

  Umowa pożyczki

  Ta porada pomoże Ci podjąć decyzję, czy i jaką umowę pożyczki zawrzeć, a także jaka forma zawarcia tej umowy powinna być zachowana. Dowiesz się także, kiedy masz obowiązek płacenia odsetek (...)

 • 26.2.2018

  Kończy się twoja umowa najmu? Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki!

  Najem kiedyś się kończy - czy to wskutek zakończenia okresu, na jaki zawarto umowę, czy przez wypowiedzenie umowy, bądź rozwiązanie jej przez strony albo z innych jeszcze przyczyn. Z chwilą zakończenia (...)

 • 9.11.2004

  Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)