Dochodzenie zwrotu weksla

Pytanie:

"Byłam wystawcą weksla własnego in blanco dla mojego kontrahenta. Współpraca ustała 1,5 roku temu. Wszystkie rozliczenia zostały dokonane. Nie zostałam wezwana do uzupełnienia jakichkolwiek braków w rozliczeniach. Po ustaniu przyczyny, dla której weksel został wystawiony, nie został mi on zwrócony. Jestem w posiadaniu deklaracji wekslowej wystawionej do tego weksla, wraz z potwierdzeniem odbioru weksla. Wezwałam pisemnie do zwrotu weksla w terminie 7 dni i otrzymałam potwierdzenie odbioru przez kontrahenta tego wezwania. Od miesiąca nie mam żadnej odpowiedzi. Jaki powinien być mój następny krok? Jaki Sąd będzie właściwy dla rozpatrzenia sprawy? W deklaracji wekslowej jest tylko wskazane miejsce płatności weksla. Czy może to być Sąd właściwy dla mojego miejsca zamieszkania, jako wystawcy deklaracji?"

Odpowiedź prawnika: Dochodzenie zwrotu weksla

Jeżeli istnieje dokument stwierdzający zobowiązanie a takim jest weksel in blanco, dłużnik spełniając świadczenie może żądać zwrotu dokumentu. Wierzyciel może zachować taki weksel np., gdy świadczenie zostało spełnione tylko częściowo. W razie utraty dokumentu dłużnik może, niezależnie od pokwitowania, żądać od wierzyciela oświadczenia na piśmie, że dokument został utracony. Jeżeli wierzyciel odmawia zwrotu dokumentu lub uczynienia na nim odpowiedniej wzmianki albo pisemnego oświadczenia o utracie dokumentu, dłużnik może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia ta sytuacja jednak nie zachodzi, gdyż doszło do spełnienia świadczenia albo złożyć jego przedmiot do depozytu sądowego. W tym przypadku weksel in blanco został wydany jako zabezpieczenie w razie powstania zaległości pomiędzy kontrahentami. Trzeba pamiętać, że zobowiązanie wynikające z weksla jest niezależne od przyczyna na podstawie, której powstało (inaczej mówiąc dlaczego weksel został wydany). Zazwyczaj z chwilą spełnienia świadczenia w całości wierzyciel nie ma już interesu dalszego zatrzymywania dokumentu potwierdzającego istnienie zobowiązania, niemniej jednak, gdyby było inaczej, może on, powołując się na własny interes, odmówić zwrotu takiego dokumentu. Obciążony jest on wówczas obowiązkiem udowodnienia takiego stanu rzeczy. W takiej sytuacji jednak wierzyciel powinien zaznaczyć na dokumencie, że dłużnik zwolnił się z długu. Istnieje możliwość wystąpienia do Sądu o zobowiązanie wierzyciela do wydania takiego dokumentu. Pamiętać należy jednak, że wierzyciel może się bronić w ten sposób, że stwierdzi, iż weksel został mu wydany w innym celu aniżeli zabezpieczającym. W każdym razie nie należy zwlekać bowiem w razie wypełnienia takiego weksla i puszczenia go w obieg nabywca nie wiedząc o istnieniu deklaracji wekslowej może dochodzić należności w wekslu wyrażonej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika