Czy do nagrody trzynastki liczy się średnie łączne wynagrodzenie
Pytanie:
"Jestem poborcą skarbowym zatrudnionym na pełnym etacie. Moje wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz prowizji. Prowizja zależy od efektywności pracy i jest kwotą zmienną. Mam dostać trzynastą pensję. Czy do nagrody trzynastki liczy się średnie łączne wynagrodzenie \"prowizyjne\". Czy do nagrody trzynastki liczy się średnie łączne wynagrodzenie \"prowizyjne\"."
Odpowiedź prawnika: Czy do nagrody trzynastki liczy się średnie łączne wynagrodzenie
Odpowiedź na zadane pytanie znajduje się w przepisach ustawy z dnia 12 grudnia 1997r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 tejże ustawy wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8, 5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Sięgnąć zatem trzeba także do przepisu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu za urlop.
Do podstawy wymiaru trzynastek nie wlicza się więc m.in.:
- jednorazowych i nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za konkretne osiągnięcie (np. nagród uznaniowych); uwzględnia się tylko składniki stałe i periodyczne, czyli wynagrodzenie zasadnicze według stałej stawki miesięcznej lub stawki godzinowej, akordowej czy prowizyjnej, premie,
- nagród jubileuszowych,
- wynagrodzeń za czas innej niż urlop wypoczynkowy usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne, należności z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
- odpraw emerytalnych i rentowych oraz innych odpraw pieniężnych, np. z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika,
- odszkodowań przysługujących w razie rozwiązania stosunku pracy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?