Dokumenty składane przy rejestracji spółki

Pytanie:

"Czy rejestrując po raz pierwszy spółkę z o.o. w KRS trzeba składać wraz w wnioskiem o rejestrację "dokument o powołaniu członków organów spółki" w przypadku gdy w umowie spółki jest już wskazany pierwszy skład zarządu spółki? Nie wiem również po co składać "oświadczenie zarządu o wniesieniu kapitału" jeżeli w umowie spółki jest już wskazany poszczególny wkład wspólników do spółki - aport. "

Odpowiedź prawnika: Dokumenty składane przy rejestracji spółki

Zgodnie z art. 167 par. 1 pkt 2 i 3 Kodeks spółek handlowych, do zgłoszenia spółki należy dołączyć oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione oraz dowód ustanowienia członków organów spółki, z wyszczególnieniem składu osobowego tych organów. Dowód ustanowienia zarządu jest jednak konieczny tylko wówczas, gdy o powołaniu członków organów spółki nie stanowi akt notarialny zawierający umowę spółki (art. 167 par. 1 pkt 3 in fine). Oświadczenie wszystkich zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wspólników w całości wniesione musi zostać złożone mimo iż w umowie określono wkład poszczególnych wspólników. Oświadczenie o wniesieniu wkładów nie jest bowiem tym samym co określenie wysokości tego wkładu w umowie spółki. Zgodnie z art. 163 pkt 1 i 2 k.s.h., do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnoscią niezbędne jest bowiem zarówno zawarcie umowy spółki, w której określa się wysokość kapitału zakładowego, jak i wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie tego kapitału (przelew wierzytelności, przeniesienie własności rzeczy). Fakt wniesienia wkładów określonych w umowie stwierdza właśnie zarząd w swoim oświadczeniu. Oświadczenie to musi wskazywać, że w przypadku rzeczy, własność ich została przeniesiona na spółkę, wierzytelności zostały przelane, a jeżeli zadeklarowano przeniesienie określonego prawa inkorporowanego w dokumencie, to również oświadczenie, że spółka jest w posiadaniu stosownych papierów wartościowych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika