Domek letniskowy a podatek od nieruchomości
Pytanie:
"Czy gmina ma prawo do pobierania podatku od nieruchomości letniskowej w wysokości 5,78 zł/m2 w sytuacji, gdy jestem zameldowany na tej nieruchomości i zamieszkuję w sposób ciągły i jest to jedyna moja nieruchomość? Czy też w takiej sytuacji należy zastosować podatek od nieruchomości mieszkaniowej w wysokości 0,51 zł/m2 rocznie?"
Odpowiedź prawnika: Domek letniskowy a podatek od nieruchomości
Preferencyjne opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budynków i lokali mieszkalnych powoduje, że podatnicy często chcieliby, aby organy zakwalifikowały dany budynek (np. domek letniskowy) jako budynek mieszkalny. Organy podatkowe (wójt, burmistrz lub prezydent miasta) – ze względu na wyższy podatek – często odmawiają zaliczania zamieszkanych domków letniskowych do kategorii budynków mieszkalnych.
Problem był przedmiotem sporów przed sądami administracyjnymi. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 października 1992 r. (sygn. akt SA/Gd 1169/92, POP 1994, nr 5, poz. 96), sąd podkreślił, że o zaliczeniu budynku do kategorii budynków mieszkalnych bądź letniskowych przesądza ich podstawowa funkcja, która znajduje swój wyraz w usytuowaniu w miejscu przeznaczonym pod zabudowę danego rodzaju w planie zagospodarowania przestrzennego i w pozwoleniu na budowę, w którym określa się rodzaj obiektu budowlanego. Budynek, będący w świetle tych kryteriów budynkiem letniskowym, nie może być uznawany za budynek mieszkalny w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Odmienny pogląd wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 1 lipca 2002 r. (sygn. akt 3/02, ONSA 2002, nr 11, s. 39-44), uznając, iż o zaliczeniu budynku letniskowego do kategorii budynków mieszkalnych w znaczeniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych decyduje kryterium zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych właściciela i osób mu bliskich.
Z kolei autorytet w dziedzinie podatków lokalnych (podatkiem lokalnym jest także podatek od nieruchomości) – Leonard Etel (w: L. Etel, S. Presnarowicz, Podatki i opłaty samorządowe. Komentarz, Dom Wydawniczy ABC, 2003, komentarz do art. 5 ustawy o opłatach i podatkach lokalnych) wykazuje, iż „nie można na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych posługiwać się definicją "budynku mieszkalnego", zgodnie z którą jest nim każdy budynek wykorzystywany na cele mieszkalne.” Zatem wyraża on pogląd zgodny z poglądem organów podatkowych.
Podsumowując, problem zaliczania zamieszkanego domku letniskowego do kategorii budynków mieszkalnych jest dyskusyjny i nie można jednoznacznie ocenić, czy organy podatkowe postępują słusznie odmawiając zaliczenia domku letniskowego do budynków mieszkalnych. Oczywiście – w terminie 14 dni od otrzymania decyzji o wysokości podatku można wnieść odwołanie od takiej decyzji (zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji), wskazując chociażby na powyższą uchwałę NSA z dnia 1 lipca 2002 r.
Można również wystąpić do właściwego organu podatkowego o wiążącą interpretację prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie i zastosować się do jego stanowiska.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?