Domniemanie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego

Pytanie:

"Czy w przypadku, gdy rodzice dziecka nie byli małżonkami zachodzi jakiekolwiek domniemanie na rzecz ojcostwa partnera kobiety?"

Odpowiedź prawnika: Domniemanie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego

Art.85.§1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka.

§2.Okoliczność, że matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną, może być podstawą do obalenia domniemania tylko wtedy, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.

Domniemywa się w przypadku ustalenia ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego, że ojcem dziecka jest mężczyzna, który obcował z matka dziecka w określonym okresie. Okres ten nazywany jest okresem koncepcyjnym – okresem poczęcia. Mężczyzna musi obcować z matką dziecka nie wcześniej niż w 300, a nie później niż w 181 dniu przed urodzeniem się dziecka.

Okres ten według medycyny jest najkrótszą lub najdłuższą ciążą, w wyniku której może urodzić się żywe i zdolne do życia dziecko. Trwa ona albo 6 albo 10 miesięcy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika