Doniesienie o popełnieniu przestępstwa

Pytanie:

"W sądzie pracy złożyłem pozew o przywrócenie mnie do pracy. Pracodawca uzasadniając swoje stanowisko, iż nie jest moim pracodawcą dostarczył do sądu wiele dokumentów mających poświadczać ten stan. Wśród tych dokumentów część jest ewidentnymi fałszywkami sporządzonymi tylko na użytek tej sprawy. Dokumenty są antydatowane, mają podrobione podpisy a w części z nich potwierdzona jest nieprawda. Czy w związku z tym mogę jako strona (powód) złożyć w sądzie wniosek o skierowanie sprawy do prokuratury w związku z popełnieniem przestępstwa, przez pracodawcę, przeciwko dokumentom? Boję się, że sąd przejdzie nad tym "do porządku". "

Odpowiedź prawnika: Doniesienie o popełnieniu przestępstwa

Jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, wydaje się z urzędu lub na skutek zawiadomienia o przestępstwie, postanowienie o wszczęciu śledztwa, w którym określa się czyn będący przedmiotem postępowania oraz jego kwalifikację prawną. Jest to ustawowy nakaz wszczęcia śledztwa, którego adresatem jest każdy organ uprawniony do prowadzenia wspomnianego śledztwa. Organ ten wszczyna śledztwo z urzędu lub na skutek zawiadomienia o przestępstwie. Informacja o przestępstwie może pochodzić z różnych źródeł. Najczęściej dostarcza jej zawiadomienie o przestępstwie. Fakty, jeżeli wskazują na popełnienie przestępstwa, powinny być sprawdzone. Zgodnie z artykułem 304 kodeksu postępowania karnego wynika, że „każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję”. Właściwy dla złożenia doniesienia nie jest Sąd, lecz Policja lub Prokuratura.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika