Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z § 4 rozporządzenia sprawie szczegółowego trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym (Dz. U. z 1999 r., Nr 62, poz. 697 ze zm.), przesyłkę doręcza się, (z pewnym zastzreżeniem nie dotyczącym omawianej sprawy), wyłącznie adresatowi, chyba że przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dopuszczają doręczenie innej osobie. Z kolei art. 133 § 3 stanowi, że jeżeli ustanowiono pełnomocnika procesowego lub osobę upoważnioną do odbioru pism sądowych, doręczenia należy dokonać tym osobom. Można również dodać, że zgodnie z § 134 regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych, wezwanie strony do osobistego stawiennictwa na posiedzenie należy doręczyć bezpośrednio stronie również w wypadku, gdy ustanowiła ona pełnomocnika.
Zwrócić uwagę należy jednak na fakt, że aby doręczenie było skuteczne, to sądowi, a nie na poczcie należy złożyć pełnomocnictwo, czy też upoważnienie do odbioru pism sądowych. Jeżeli pełnomocnictwo zostało pozostawione jedynie na poczcie, sąd nie będzie mógł zweryfikować prawidłowości doręczenia (nie wie nic bowiem ani o pełnomocniku, ani o osobie upoważnionej), a w efekcie osoba, która nie brała udziału w postępowaniu będzie mogła je podważać. Z tego też powodu doręczenie pełnomocnikowi ustanowionemu na poczcie nie można uznać za skuteczne w świetle przepisów kpc. Jeżeli sądowi zostanie złożone pełnomocnictwo, czy też upoważnienie do doręczeń, to doręczenia będą dokonywane na adres podany adres pełnomocnika lub osoby upoważnionej do odbioru pism sądowych. W takiej sytuacji poczta nie może odmówić wydania przesyłki sądowej.
Powyższe przepisy nie zmieniły się w ostatnim czasie, być może są po prostu bardziej rygorystycznie przestrzegane przez pocztę. Na marginesie należy również wskazać, że jeżeli chciałby Pan przedstawiać stosowne dokumenty w sądzie, należy uściślić miejsce zamieszkania Pana siostry, gdyż jak Pan podaje, w piśmie procesowym jest wskazane, że mieszka ona w Polsce a w pełnomocnictwie, że we Francji. Może to powodować pewne wątpliwości sądu.