Doręczanie pism sądowych osobie upoważnionej

Pytanie:

"Razem z Siostrą (ja - wnioskodawca i siostra - wnioskodawczyni) złożyliśmy wniosek do sądu rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku po Mamie i dział spadku z zaznaczeniem, że dział spadku jest zgodny. Siostra wyjechała za granicę - tam mieszka stale. We wniosku do sądu podała adres, gdzie jest zameldowania w Warszawie (mieszkania, które jest przedmiotem spadku), gdzie przyjeżdżała kilka razy do roku do rodziców (oboje zmarli - sprawa spadkowa po Ojcu już się odbyła). Przed wyjazdem pozostawiła mi tzw. upoważnienie na poczcie do odbioru wszelkich przesyłek, które przyjdą na jej nazwisko i pod jej warszawski adres. Zostawiła również pełnomocnictwo poświadczone notarialnie o poniższej treści: Ja, E. ........ zamieszkała we Francji [...], ustanawiam pełnomocnika w osobie K. zamieszkałego w W. przy ul. .... Upoważniam pełnomocnika do reprezentowania mnie przed sądami właściwej instancji w sprawie spadku po matce ... oraz przyjęcia tego spadku oraz do uiszczenia stosownego podatku w Urzędzie Skarbowym oraz przed wszystkimi organami władzy i administracji państwowej, organami samorządu terytorialnego, urzędami, instytucjami i bankami, spółdzielniami mieszkaniowymi, osobami fizycznymi i prawnymi a także do składania stosownych dokumentów, wniosków, oświadczeń w moim imieniu i na moją rzecz jak również do odbioru i kwitowania dokumentów korespondencji i przesyłek. Powyższe pełnomocnictwo upoważnia pełnomocnika do udzielenia w moim imieniu dalszego pełnomocnictwa w tym do ustanowienia w moim imieniu pełnomocnika procesowego w postaci radcy prawnego lub adwokata do wszystkich spraw objętych niniejszym pełnomocnictwem. Do siostry na jej warszawski adres przyszło awizo po odbiór przesyłki z sądu (o terminie sprawy sądowej). Pomimo posiadania w/w upoważnień poczta odmówiła mi wydania tej przesyłki powołując sie na KPC art.131-147 i rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie trybu doręczania pism. Przeczytałem te dokumenty razem z późniejszymi zmianami i nie znalazłem przeciwwskazań do wydania mi wysyłki sadu. Zaznaczam, iż do tej pory bez problemu odbierałem pisma sądowe w sprawie spadkowej po Ojcu, która odbyła się w zeszłym roku. Czyżby zmieniły się przepisy prawne? Na jakiej podstawie prawnej (proszę o padanie odpowiednich ustaw i rozporządzeń ) poczta miała prawo odmówić mi wydania przesyłki sądowej w sprawie cywilnej?"

Odpowiedź prawnika: Doręczanie pism sądowych osobie upoważnionej

Zgodnie z § 4 rozporządzenia sprawie szczegółowego trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym (Dz. U. z 1999 r., Nr 62, poz. 697 ze zm.), przesyłkę doręcza się, (z pewnym zastzreżeniem nie dotyczącym omawianej sprawy), wyłącznie adresatowi, chyba że przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dopuszczają doręczenie innej osobie. Z kolei art. 133 § 3 stanowi, że jeżeli ustanowiono pełnomocnika procesowego lub osobę upoważnioną do odbioru pism sądowych, doręczenia należy dokonać tym osobom. Można również dodać, że zgodnie z  § 134  regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych, wezwanie strony do osobistego stawiennictwa na posiedzenie należy doręczyć bezpośrednio stronie również w wypadku, gdy ustanowiła ona pełnomocnika.

Zwrócić uwagę należy jednak na fakt, że aby doręczenie było skuteczne, to sądowi, a nie na poczcie należy złożyć pełnomocnictwo, czy też upoważnienie do odbioru pism sądowych. Jeżeli pełnomocnictwo zostało pozostawione jedynie na poczcie, sąd nie będzie mógł zweryfikować prawidłowości doręczenia (nie wie nic bowiem ani o pełnomocniku, ani o osobie upoważnionej), a w efekcie osoba, która nie brała udziału w postępowaniu będzie mogła je podważać. Z tego też powodu doręczenie pełnomocnikowi ustanowionemu na poczcie nie można uznać za skuteczne w świetle przepisów kpc. Jeżeli sądowi zostanie złożone pełnomocnictwo, czy też upoważnienie do doręczeń, to doręczenia będą dokonywane na adres podany adres pełnomocnika lub osoby upoważnionej do odbioru pism sądowych. W takiej sytuacji poczta nie może odmówić wydania przesyłki sądowej.

Powyższe przepisy nie zmieniły się w ostatnim czasie, być może są po prostu bardziej rygorystycznie przestrzegane przez pocztę. Na marginesie należy również wskazać, że jeżeli chciałby Pan przedstawiać stosowne dokumenty w sądzie, należy uściślić miejsce zamieszkania Pana siostry, gdyż jak Pan podaje, w piśmie procesowym jest wskazane, że mieszka ona w Polsce a w pełnomocnictwie, że we Francji. Może to powodować pewne wątpliwości sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika