Doręczanie pism stronie posiadającej pełnomocnika

Pytanie:

Tylko na ostatniej z czterech rozpraw miałam pełnomocnika - radcę prawnego. Został ustanowiony tylko na tę jedną rozprawę, kończącą postępowanie w tej instancji. Taka jest treść udzielonego pełnomocnictwa. Wyrok zapadł w części dla mnie korzystny, a od reszty chcę się odwołać. Pan mecenas przekonywał mnie, że wyrok jest korzystny i nie ma sensu się odwoływać, ale ja wiem swoje. Napisałam osobiście wniosek o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie mi odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. Podpisałam się własnym imieniem i nazwiskiem, oczywiście. Pan mecenas nie składał wniosku o uzasadnienie i doręczenie wyroku, na pewno, na 100%. Po ok. trzech tygodniach przyszła przesyłka polecona z sądu na mój adres domowy, ale dla pana mecenasa. Dokładnie tak było napisane : Radca prawny Imię Nazwisko, na adres: ulica, nr domu, nr mieszkania, kod, miejscowość. Ponieważ przesyłki nie podejmowałam przez dłuższy czas (14 dni), nie przychodziła do sądu zwrotka, sąd znalazł pana mecenasa, bo przecież jest ujęty w ewidencji radców prawnych w moim mieście i wysłał do niego jeszcze raz uzasadnienie wyroku, a do mnie wcale. Czy jeżeli strona jest reprezentowana przez pełnomocnika, a sama wnosi u uzasadnienie wyroku, to sąd ją ignoruje i wcale nie wysyła do niej uzasadnienia, a wysyła je do pełnomocnika, który nie składał wniosku o uzasadnienie? Wydaje mi się, że każdy urząd powinien odpisać obywatelowi, sąd także. Uważam, że sąd powinien przysłać mi uzasadnienie lub napisać, że wysyła je do pełnomocnika, bo mnie się nie należy w takiej sytuacji. Chcę napisać apelację sama, a żeby ją napisać, muszę iść do pana mecenasa po uzasadnienie. Czuję się zignorowana przez sąd, może sąd woli, żeby to uzasadnienie jednak napisał pan mecenas, lub mnie przekonał, że pisać nie warto. Czy sąd nie ma obowiązku mi odpowiedzieć, skoro ja osobiście złożyłam wniosek?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, który ma zastosowanie w sprawach prawa pracy jeżeli ustanowiono pełnomocnika procesowego lub osobę upoważnioną do odbioru pism sądowych, doręczenia należy dokonać tym osobom.

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego o doręczeniu mają charakter obligatoryjny, który wyłącza swobodną dyspozycję stron w zakresie sposobu doręczenia pism sądowych. Ustanowienie pełnomocnika wiąże zarówno sąd, jak też same strony, które jedynie poprzez cofnięcie pełnomocnictwa lub jego ograniczenie albo upoważnienie określonej osoby do odbioru pism. Jeżeli strona (uczestnik postępowania) reprezentowana przez pełnomocnika sama zgłasza wniosek o uzasadnienie i doręczenie jej odpisu uzasadnionego orzeczenia lub o doręczenie jej odpisu orzeczenia uzasadnianego i doręczanego z urzędu i sąd ten wniosek uwzględnia (uwzględnić go nie musi jeśli strona nadal posiada umocowanego pełnomocnika), to doręczenie wprost stronie zgodnie z jej żądaniem, jako prawnie skuteczne wyłącza doręczenie pełnomocnikowi. Tak właśnie uczynił Sąd jednakże przesyłka nie została odebrana, dlatego doręczył pismo pełnomocnikowi.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

ala

3.8.2016 14:44:24

Re: Doręczanie pism stronie posiadającej pełnomocnika

hm, to w koncu sad ma obowiazek przyslac mi na zlozony wniosek wyrok z uzasadnieniem ,czy nie?Bo nic nie otrznymalam( pelnomocnik i owszem ,tylko zapomnial mnie poinformowac ) , zamiast zlozyc apelacje dostalam pismo od komornika?i po ptakach.....eh

kemot

1.9.2014 0:43:22

Re: Doręczanie pism stronie posiadającej pełnomocnika

Treść porady wprowadza w błąd i jest sprzeczna z k.p.c. Gdy jest ustanowiony pełnomocnik to tylko jemu sąd doręcza pisma nawet gdy strona składa wnioski o uzasadnienie. Strona mając pełnomocnika nie traci zdolności do czynności procesowych i może żądac uzasadnienia wyroku ale sąd ma obowiazek doręczyć wyrok z uzasadnieniem tylko pełnomocnikowi a nie stronie. Ponatdo artykul zawiera również błąd co do procedowania w zakresie uwzględnienia wniosku o uzasadnienie. NIe ma podstawy prawnej w k.p.c jak twierdzi ałutor że skaro jest pełnomocnik to sąd nie musi uwzględnać pism strony. Musi takie pisma uwzględniać. W tej stuacji sąd przesłał pismo na błędny adre pełnomocnika i dlatego przesyłał drugi raz na adres mecenasa. Artykul wprowadza ludzi w błąd co do prawa więc zasadne jest jego usunięcie. r.pr.

Zbychu

13.6.2012 8:23:6

Re: Doręczanie pism stronie posiadającej pełnomocnika

Fajna porada ino z czego te mądrości wynikają żeś nie napisoł. pozdrawiam Zbychu

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Po co warto założyć konto podatnika na Portalu Podatkowym?

  Konto podatnika na Portalu Podatkowym stanowi bezpośredni kanał komunikacji elektronicznej z organami podatkowymi i pozwala na szybki dostęp do własnych danych podatkowych, m.in. złożonych deklaracji (...)

 • Wpis od skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego prawo pomocy

  Zgodnie z art. 230 § 1 p.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Zgodnie z art. 230 § 2 p.p.s.a. (...)

 • Pełnomocnik z urzędu w sprawach cywilnych

  W procesie cywilnym możemy żądać ustanowienia dla nas profesjonalnego pełnomocnika z urzędu, w osobie radcy prawnego lub adwokata. Przede wszystkim może uzyskać go strona zwolniona od kosztów (...)

 • E-doręczenia w konsultacjach

  E-doręczenia na start. Projekt ustawy o elektronizacji doręczeń, która umożliwi odbieranie on-line korespondencji poleconej został udostępniony do konsultacji.

 • Nieodpłatna pomoc prawna

  Dostęp do pomocy prawnej dla wszystkich obywateli jest istotnym elementem demokratycznego państwa prawa. Przecież każdy z nas wie, że świadomość swoich praw i obowiązków, może pomóc (...)

NA SKÓTY