Doręczanie pism stronie posiadającej pełnomocnika
Pytanie:
"Tylko na ostatniej z czterech rozpraw miałam pełnomocnika - radcę prawnego. Został ustanowiony tylko na tę jedną rozprawę, kończącą postępowanie w tej instancji. Taka jest treść udzielonego pełnomocnictwa. Wyrok zapadł w części dla mnie korzystny, a od reszty chcę się odwołać. Pan mecenas przekonywał mnie, że wyrok jest korzystny i nie ma sensu się odwoływać, ale ja wiem swoje. Napisałam osobiście wniosek o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie mi odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. Podpisałam się własnym imieniem i nazwiskiem, oczywiście. Pan mecenas nie składał wniosku o uzasadnienie i doręczenie wyroku, na pewno, na 100%. Po ok. trzech tygodniach przyszła przesyłka polecona z sądu na mój adres domowy, ale dla pana mecenasa. Dokładnie tak było napisane : Radca prawny Imię Nazwisko, na adres: ulica, nr domu, nr mieszkania, kod, miejscowość. Ponieważ przesyłki nie podejmowałam przez dłuższy czas (14 dni), nie przychodziła do sądu zwrotka, sąd znalazł pana mecenasa, bo przecież jest ujęty w ewidencji radców prawnych w moim mieście i wysłał do niego jeszcze raz uzasadnienie wyroku, a do mnie wcale. Czy jeżeli strona jest reprezentowana przez pełnomocnika, a sama wnosi u uzasadnienie wyroku, to sąd ją ignoruje i wcale nie wysyła do niej uzasadnienia, a wysyła je do pełnomocnika, który nie składał wniosku o uzasadnienie? Wydaje mi się, że każdy urząd powinien odpisać obywatelowi, sąd także. Uważam, że sąd powinien przysłać mi uzasadnienie lub napisać, że wysyła je do pełnomocnika, bo mnie się nie należy w takiej sytuacji. Chcę napisać apelację sama, a żeby ją napisać, muszę iść do pana mecenasa po uzasadnienie. Czuję się zignorowana przez sąd, może sąd woli, żeby to uzasadnienie jednak napisał pan mecenas, lub mnie przekonał, że pisać nie warto. Czy sąd nie ma obowiązku mi odpowiedzieć, skoro ja osobiście złożyłam wniosek?"
Odpowiedź prawnika: Doręczanie pism stronie posiadającej pełnomocnika
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, który ma zastosowanie w sprawach prawa pracy jeżeli ustanowiono pełnomocnika procesowego lub osobę upoważnioną do odbioru pism sądowych, doręczenia należy dokonać tym osobom.
Przepisy kodeksu postępowania cywilnego o doręczeniu mają charakter obligatoryjny, który wyłącza swobodną dyspozycję stron w zakresie sposobu doręczenia pism sądowych. Ustanowienie pełnomocnika wiąże zarówno sąd, jak też same strony, które jedynie poprzez cofnięcie pełnomocnictwa lub jego ograniczenie albo upoważnienie określonej osoby do odbioru pism. Jeżeli strona (uczestnik postępowania) reprezentowana przez pełnomocnika sama zgłasza wniosek o uzasadnienie i doręczenie jej odpisu uzasadnionego orzeczenia lub o doręczenie jej odpisu orzeczenia uzasadnianego i doręczanego z urzędu i sąd ten wniosek uwzględnia (uwzględnić go nie musi jeśli strona nadal posiada umocowanego pełnomocnika), to doręczenie wprost stronie zgodnie z jej żądaniem, jako prawnie skuteczne wyłącza doręczenie pełnomocnikowi. Tak właśnie uczynił Sąd jednakże przesyłka nie została odebrana, dlatego doręczył pismo pełnomocnikowi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?