Dostępność Polskich Norm

Pytanie:

Chciałbym pozyskać pewne Polskie Normy dotyczące wózków jezdniowych. Poszukiwałem ich w internecie, lecz są wszędzie płatne. Czy nie powinny być bezpłatnie udostępniane?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Status Polskich Norm jest kontrowersyjny i był przedmiotem sporów sądowych. Polski Komitet Normalizacyjny, który je wydaje, jest krajową jednostkę normalizacyjną i jednocześnie państwową budżetową jednostką organizacyjną. Jednakże w 2004 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż Polskie Normy nie podlegają przepisom ustawy o dostępie do informacji publicznej. Natomiast zgodnie z ustawą o normalizacji Polskie Normy korzystają z ochrony jak utwory literackie, a autorskie prawa majątkowe do nich przysługują krajowej jednostce normalizacyjnej. Zabronione jest zatem kopiowanie Norm w celu ich dalszego rozpowszechniania, w tym w celach komercyjnych. Dlatego nie mógł Pan znaleźć Polskich Norm za darmo. Należy je zakupić.

Możemy poinformować, iż zgodnie z informacjami Polskiego Komitetu Normalizacyjnego istnieje jednak możliwość bezpłatnego zapoznania się (ale nie kopiowania) z Polskimi Normami w czytelniach:

 • Ośrodka Informacji Normalizacyjnej w Warszawie, Katowicach i Łodzi,
 • Punktów Informacji Normalizacyjnej w Bialymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Szczecinie, Olsztynie, Opolu, Gliwicach, Kielcach i Zielonej Górze.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 23.4.2018

  Na czym polega „Dostępność+”?

  Jego celem jest podniesienie jakości życia i zapewnienie niezależności życia wszystkich obywateli, w tym osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami. Służyć temu (...)

 • 26.12.2018

  Dostępność cyfrowa administracji

  Najpóźniej w 2020 r. strony internetowe i serwisy administracji rządowej i samorządowej mają osiągnąć tzw. pełną dostępność. Dziś połowa witryn internetowych administracji publicznej (...)

 • 3.3.2019

  Dostępność Plus dla przedsiębiorców

  Ruszyły kolejne konkursy na rzecz dostępności. Tym razem 200 mln złotych w ramach Programu Dostępność Plus trafi do przedsiębiorców na innowacje służące seniorom i osobom z niepełnosprawnościami.

 • 8.7.2019

  Lepszy dostęp do budynków

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju i BGK sfinansują likwidację barier architektonicznych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej w formie preferencyjnych, niskooprocentowanych (...)

 • 8.12.2004

  Zadaniowy czas pracy

  Zgodnie z art. 140 znowelizowanego Kodeksu pracy zadaniowy czas pracy można wprowadzić w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. W ustaleniu tym (...)