Dowód w postępowaniu uproszczonym
Pytanie:
"Czy roszczenie o zapłatę faktury na kwotę należności głównej poniżej 10.000,- zł za sprzedaż towaru, ale bez pisemnej umowy sprzedaży tego towaru, kwalifikuje się do postępowania uproszczonego?"
Odpowiedź prawnika: Dowód w postępowaniu uproszczonym
Postępowanie uproszczone ma zastosowanie w przypadku roszczeń wynikających z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych. Powyższe nie oznacza, iż w każdym przypadku konieczne jest posiadanie pisemnej umowy (chociaż umowa taka ułatwia postępowanie dowodowe, bowiem zgodnie z kodeksem cywilnym, jeżeli przepisy regulujące dany typ umowy nie przewidują formy pisemnej, nie ma obowiązku zawierania umowy w takiej formie. W takiej sytuacji przepisy postępowania cywilnego nie zawierają ograniczeń dowodowych.
Reasumując, w przypadku, gdy nie ma obowiązku zawarcia umowy w formie pisemnej, można wykazać wszelkimi środkami , iż taka umowa była zawarta. Dokumentami wskazującymi na zawarcie umowy mogą być: zamówienie towaru, dowód dostawy towaru, podpisana faktura. Można powołać sie również na zeznania świadków obecnych przy zawieraniu umowy.
Należy jednak pamiętać, iż w postępowaniu uproszczonym okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe nie zgłoszone w pozwie, odpowiedzi na pozew, na pierwszym posiedzeniu przeznaczonym na rozprawę lub w sprzeciwie od wyroku zaocznego mogą być rozpoznawane tylko wtedy, gdy strona wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?