Dowód wewnętrzny zamiast faktury

Pytanie:

"Zamawiam u klienta płyty CD do dalszej odsprzedaży. Czasami kilka razy w tygodniu. Fakturę otrzymuję później i tylko jedną zbiorczą na tydzień (zsumowane są zakupy z całego tygodnia, a data sprzedaży jest równa dacie wystawienia faktury). Czy ja mogę sprzedawać te płyty CD nie posiadając do nich faktury? W jaki sposób udokumentować ich stan na magazynie, aby móc wystawić fakturę sprzedaży?"

Odpowiedź prawnika: Dowód wewnętrzny zamiast faktury

Przepisy VAT przewidują, iż termin wystawienia faktury wynosi 7 dni (por. § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz. U. 2004 r., Nr 97, poz. 971).

Nie oznacza to jednak, że w sposób dowolny na fakturze może być oznaczany dzień sprzedaży. Dzień ten powinien odpowiadać faktycznemu wydaniu przedmiotu sprzedaży. Dlatego też praktykę przedstawioną w pytaniu należy uznać za co najmniej wątpliwą w kontekście brzmienia przepisów.

Mając jednocześnie na uwadze, iż przepisy przewidują siedmiodniowy termin na wystawienie faktury, nie ulega wątpliwości, że brak faktury nie uniemożliwia odsprzedaży towarów.

Przepisy nie określają sposobu ujęcia takich nabyć w księgach. W naszej ocenie najbardziej prawidłowym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wystawienie tymczasowego dowodu wewnętrznego. Na dowodzie takim należy wskazać, iż jego wystawienie wiąże się z faktem na oczekiwanie na fakturę wystawioną przez kontrahenta. Dokument taki warto przechowywać razem z fakturą (po jej otrzymaniu). Może to rozwiać ewentualne wątpliwości organów podatkowych co do momentu ujęcia takich wydatków w księgach.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika