Dwa dni opieki nad dzieckiem gdy żona nie pracuje

Pytanie:

"Moja żona nie pracuje zawodowo. Czy przysługują mi 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem na podst. art. 188 i 189 kodeksu pracy?"

Odpowiedź prawnika: Dwa dni opieki nad dzieckiem gdy żona nie pracuje

Tak, przepisy znowelizowanego Kodeksu pracy bezsprzecznie przyznają prawo do skorzystania również przez ojca z 2 dni zwolnienia w celu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14. Fakt niepracowania przez żonę czy też korzystania przez nią z urlopu wychowawczego nie wyłącza prawa pracującego ojca do skorzystania zwolnienia od pracy z art. 188 k.p. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że okres zwolnienia w celu opieki nad dzieckiem przysługuje w ciągu roku kalendarzowego, zatem niewykorzystanie tego zwolnienia w ciągu danego roku powoduje wygaśnięcie prawa do niego. Prawo do opieki nad dzieckiem przysługuje z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za okres nieobecności w pracy. Art. 189 kodeksu pracy odsyła do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w zakresie uprawnienia do otrzymywania zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z art. 32 wskazanej ustawy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do ukończenia 14 lat lub chorym dzieckiem w wieku przekraczającym 14 lat, jeśli będzie pozostawało we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. W pierwszym przypadku zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 60 dni w roku kalendarzowym, w drugim przypadku przez okres 14 dni.  


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Sylwester 2011-12-08 13:01:54

    Witam Chciałbym przed świętami wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem i nie wiem czy pracodawca musi wyrazić na to zgodę, czy mogę wziąć te dnie w takiej formie jak "na żądanie".

  • ajmax 2011-12-01 19:14:34

    We wrzesniu 2007 roku urodziło mi sie dziecko to czy w pazdzierniku moge sobie wziąc 2dni opieki na dziecko??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika