Dwa dni opieki nad dzieckiem gdy żona nie pracuje

Pytanie:

Moja żona nie pracuje zawodowo. Czy przysługują mi 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem na podst. art. 188 i 189 kodeksu pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Tak, przepisy znowelizowanego Kodeksu pracy bezsprzecznie przyznają prawo do skorzystania również przez ojca z 2 dni zwolnienia w celu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14. Fakt niepracowania przez żonę czy też korzystania przez nią z urlopu wychowawczego nie wyłącza prawa pracującego ojca do skorzystania zwolnienia od pracy z art. 188 k.p. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że okres zwolnienia w celu opieki nad dzieckiem przysługuje w ciągu roku kalendarzowego, zatem niewykorzystanie tego zwolnienia w ciągu danego roku powoduje wygaśnięcie prawa do niego. Prawo do opieki nad dzieckiem przysługuje z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za okres nieobecności w pracy. Art. 189 kodeksu pracy odsyła do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w zakresie uprawnienia do otrzymywania zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z art. 32 wskazanej ustawy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do ukończenia 14 lat lub chorym dzieckiem w wieku przekraczającym 14 lat, jeśli będzie pozostawało we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. W pierwszym przypadku zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 60 dni w roku kalendarzowym, w drugim przypadku przez okres 14 dni.  

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

marpa

11.1.2010 9:47:56

Re: Dwa dni opieki nad dzieckiem gdy żona nie pracuje

zona wykorzystała 1 dzień opieki nad dzieckiem po czym zaszła w ciąże i poszła na l-4 do końca roku czy ja w swojej pracy mogę wykorzystać ten 1 dzień opieki cz ten dzień przepada ??? jaki wniosek muszę przedstawić ??? mój mail to marpa02@gmail.com proszę o szybką odpowiedz dziękuje .

Sylwester

8.12.2009 13:1:54

Re: Dwa dni opieki nad dzieckiem gdy żona nie pracuje

Witam Chciałbym przed świętami wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem i nie wiem czy pracodawca musi wyrazić na to zgodę, czy mogę wziąć te dnie w takiej formie jak "na żądanie".

ajmax

1.12.2009 19:14:34

Re: Dwa dni opieki nad dzieckiem gdy żona nie pracuje

We wrzesniu 2007 roku urodziło mi sie dziecko to czy w pazdzierniku moge sobie wziąc 2dni opieki na dziecko??

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: