Dwie faktury na jeden przedmiot

Pytanie:

"Prowadzę działalność związaną z sprzedażą samochodów. Często zdarzają się sytuacje, gdzie klient prosi o dwie faktury za jeden samochód. Jedna faktura wystawiona przy sprzedaży, a druga kiedy zdobędzie pozostałą część pieniędzy np. za rok. Normalnie wystawiam jedną fakturę i czekam rok czasu na pozostałe pieniądze co jest bardzo dużym obciążeniem i dodatkowo jeszcze muszę zapłacić VAT i podatek dochodowy z góry za niezapłaconą część faktury. Czy mogę wystawić w takiej sytuacji dwie faktury jedną przy sprzedaży samochodu, a drugą po pewnym czasie kiedy klient będzie już gotowy na zapłatę pozostałej części faktury?"

Odpowiedź prawnika: Dwie faktury na jeden przedmiot

Zasady wystawiania faktur VAT są ściśle określone w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT) i w przepisach wykonawczych do ustawy. Nie ma zasadniczo możliwości wystawienia faktury na zaliczkę wpłaconą przez klienta, któremu wydano towar, a na pozostałą część, gdy klient zdobędzie resztę pieniędzy, np. za rok. Niestety zarówno w podatku dochodowym, jak i w podatku VAT wydanie towaru klientowi wiąże się z uzyskaniem przychodu i obrotu, a zatem jednocześnie z koniecznością rozliczenia i uiszczenia podatków, niezależnie od braku zapłaty przez kontrahenta. Nawet w przypadku tzw. małego podatnika, który wybrał kasową metodę rozliczania podatku obowiązek podatkowy w VAT powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, jednak nie później niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W żadnym przypadku nie ma jednak możliwości odroczenia rozliczenia podatku na okres np. roku.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika