Dywidenda a wspólnota majątkowa
Pytanie:
"W 1993 roku, już w czasie trwania małżeństwa, teściowie pożyczyli mi pieniądze na wniesienie udziału do zakładanej wówczas spółki z o.o. Ze spłaty tej pożyczki zrezygnowali. Czy wypłata dywidendy stanowi dziś majątek wspólny małżeństwa, czy mój osobisty, jak chciałbym ją interpretować, traktując niegdysiejszą pomoc teściów jako darowiznę? Teściowie dziś nie żyją, nie powstały żadne dokumenty z tą pomocą związane. Pytanie powyższe zadaję, mając w rychłej perspektywie rozwód i podział majątku."
Odpowiedź prawnika: Dywidenda a wspólnota majątkowa
Jeżeli, jak twierdzi pytający, nie zachowały się żadne dokumenty świadczące o dokonaniu darowizny przez teściów, wydaje się zasadnym uznać, iż sama darowizna weszła w skład majątku osobistego obdarowanego. Wynika to z treści art. 33 pkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Rozważając zaś kwestię wypłaty dywidendy ze spółki z organiczną odpowiedzialnością trzeba opowiedzieć się za przyporządkowaniem jej do majątku wspólnego małżonków, który stanowić będzie składnik podziału majątku w razie ustania małżeństwa.
Podstawą prawną takiego rozumowania jest treść art. 32 par. 2 pkt. 2 kro, który stanowi, iż w skład majątku wspólnego wchodzą dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków. Uznając zatem, iż darowizna weszła do majątku osobistego obdarowanego małżonka, dywidenda z zysku spółki z o.o., której udziały zostały pokryte ze środków pieniężnych pochodzących z tej darowizny, przynależeć będzie do majątku wspólnego małżonków, jest ona bowiem dochodem z majątku osobistego jednego z małżonków, o której mowa w art. 32 par. 2 pkt 2 kro.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?