Dział spadku i darowizna

Pytanie:

"Wnoszę wniosek do Sądu o dział spadku po moim ojcu zmarłym 1987 roku. Otwarcie spadku nastąpiło sądownie i każdy z rodzeństwa ma prawomocne orzeczenie o nabyciu spadku, gdzie jest wyszczególnione, w jakich częściach ułamkowych otrzymujemy spadek . Jest to niezabudowany niczym grunt. Każdy spadek przyjął. 3 lata temu gmina odkupiła od nas - współwłaścicieli część gruntu i z jednej dużej działki wydzielono 2 mniejsze działki, do których jest 6 współwłaścicieli (rodzeństwo i macocha). Gmina nie zezwoliła na podzielenie tych dwóch działek inaczej na tylko na kolejne 2 działki, w wyniku czego prawo do tych działek mogłyby mieć tylko 4 osoby, a jest nas 6. W związku z powyzszym jeden brat zgodził sie darować swój udział drugiemu bratu, a ja - macosze. W ten sposób zostanie 4 właścicieli, tak jak sobie gmina życzy. Do wniosku dołączam : wypis z rejestru gruntów, proponowany podział sporządzony przez geodetę i zatwierdzony przez wydz. geodezji, wyciąg z księgi wieczystej. Na wniosku muszę podać również szacunkową wartość gruntu. Zorientowałam się na chwilę obecną, jaką wartość mają te dwie działki. Ze źródeł w Internecie wiem , ze sąd będzie przyznawał spłaty i dopłaty dla tych, którzy nie otrzymają żadnej działki, czyli bratu i mnie. Ani brat, ani ja nie chcemy żadnych pieniędzy od pozostałych , bo i tak gruntu w ogóle nie uprawiamy. Brat chce darować działkę drugiemu bratu za okazałą w trudnych czasach pomoc, a ja macosze za wychowanie i dlatego, że to ona uprawiała ziemię i nie leżała ugorem. Czy w takim wypadku we wniosku mogę wpisać, że podział ma nastąpić bez spłat i dopłat? "

Odpowiedź prawnika: Dział spadku i darowizna

Zasadniczo podziaÅ‚ majÄ…tku spadkowego może odbyć siÄ™ zarówno na mocy orzeczenia sÄ…dowego, wydanego po przeprowadzeniu postÄ™powania o podziaÅ‚ majÄ…tku, jak i na mocy umowy miÄ™dzy spadkobiercami. W PaÅ„stwa przypadku, wobec tego, iż wszyscy spadkobiercy godzÄ… siÄ™ na przedstawiony plan podziaÅ‚u majÄ…tku spadkowego, możliwe jest dokonanie tej czynnoÅ›ci wÅ‚aÅ›nie na drodze umowy. Wobec tego, iż jedynym majÄ…tkiem spadkowym jest nieruchomość, umowa powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważnoÅ›ci. W umowie mogÄ… PaÅ„stwo postanowić o podziale majÄ…tku i przyznaniu nieruchomoÅ›ci tylko kilku spadkobiercom bez obowiÄ…zku dopÅ‚at.

Podobnie bÄ™dzie w przypadku gdy zostanie przeprowadzenie postÄ™powanie o podziaÅ‚ majÄ…tku spadkowego. W zgodnym wniosku podziaÅ‚u majÄ…tku spadkowego mogÄ… PaÅ„stwo wskazać na sposób dziaÅ‚u spadku, wyÅ‚Ä…czajÄ…c jednoczeÅ›nie obowiÄ…zek dokonania spÅ‚at na rzecz tych spadkobierców, którzy nie otrzymali części majÄ…tku spadkowego. Zgodny podziaÅ‚ majÄ…tku wskazany we wniosku skÅ‚adanym w sÄ…dzie spadku, umożliwia ograniczenie wysokoÅ›ci kosztów dziaÅ‚u spadku. Jak wskazuje przepis art. 51 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sÄ…dowych w sprawach cywilnych, opÅ‚atÄ™ staÅ‚Ä… w kwocie 500 zÅ‚otych pobiera siÄ™ od wniosku o dziaÅ‚ spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt dziaÅ‚u spadku, pobiera siÄ™ opÅ‚atÄ™ staÅ‚Ä… w kwocie 300 zÅ‚otych. OpÅ‚atÄ™ staÅ‚Ä… w kwocie 1 000 zÅ‚otych pobiera siÄ™ od wniosku o dziaÅ‚ spadku poÅ‚Ä…czony ze zniesieniem wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci, a jeżeli zawiera on zgodny projekt dziaÅ‚u spadku i zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci, pobiera siÄ™ opÅ‚atÄ™ staÅ‚Ä… w kwocie 600 zÅ‚otych.

Zdgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne wÅ‚asnoÅ›ci rzeczy znajdujÄ…cych siÄ™ na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majÄ…tkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytuÅ‚em nieodpÅ‚atnego zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci. Oznacza to, iż od nadwyżki wartoÅ›ci przyznanej dotychczasowemu wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielowi nieruchomoÅ›ci ponad jego udziaÅ‚ we wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci winien on zapÅ‚acić podatek od spadków i darowizn. Nie bÄ™dzie jednak musiaÅ‚ pÅ‚acić tego podatku, jeÅ›li skorzysta ze  zwolnienia od podatku okreÅ›lonego w art. 4a ustawy - zob.: Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn  

JeÅ›li zaÅ› ma miejsce odpÅ‚atne zniesienie wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci - to od spÅ‚at i dopÅ‚at trzeba zapÅ‚acić podatek od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych.

Prosimy także o zapoznanie się z następującymi materiałami:


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika