Działalność gospodarcza, a pełnoletność

Pytanie:

"Czy osoba niepełnoletnia (mająca 16 lat) może założyć i prowadzić działalność gospodarczą?"

Odpowiedź prawnika: Działalność gospodarcza, a pełnoletność

Ustawa prawo o działalności gospodarczej stanowi, iż przedsiębiorcą jest między innymi osoba fizyczna. Aby móc prowadzić działalność gospodarczą należy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, czyli być osobą pełnoletnią. Wiąże się to bowiem z szeregiem konsekwencji wynikających z faktu prowadzenia działalności gospodarczej, chociażby w zakresie odpowiedzialności za wynikające z prowadzenia takiej działalności należności, możliwością podejmowania czynności prawnych w związku z prowadzoną działalnością.. Osobą pełnoletnią jest taka osoba, która ma ukończone lat 18. Kobiety, które zawarły związek małżeński w wieku lat 16, po wcześniejszej zgodzie sądu opiekuńczego, uzyskują status osoby pełnoletniej w wieku lat 16.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika