Dziedziczenie akcji imiennych

Pytanie:

"Po śmierci matki, która nie zostawiła po sobie testamentu, pozostały akcje imienne z zakładu pracy. Ojciec nigdy nie przyczyniał się do zaspakajania potrzeb rodziny, nie dbał o nią aż w końcu ją porzucił. W tej chwili nie wiadomo co się z nim dzieje, nie wiadomo gdzie mieszka. Czy jest jakiś sposób aby w tej sytuacji odsunąć go od dziedziczenia? Czy i w ogóle można dziedziczyć akcje skoro są IMIENNE - czy zakład pracy może się nie zgodzić na wejście w prawa zmarłej matki? "

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie akcji imiennych

Jeżeli matka nie zostawiła testamentu, do dziedziczenia dochodzą spadkobiercy ustawowi. Jeżeli nie został orzeczony rozwód, czy separacja, obok dzieci zmarłej dziedziczy również małżonek osoby zmarłej. Ponadto, małżonek jest wyłączony również od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Jeżeli przesłanki wskazane powyżej nie występują to małżonek dochodzi do dziedziczenia. Jedyną możliwością w tej sytuacji jest uznanie go za niegodnego. Również jeżeli mąż odrzuci spadek to też nie będzie spadkobiercą. Sam fakt, że akcje są imienne nie oznacza, że nie mogą być one dziedziczone, wręcz przeciwnie, wchodzą one do spadku i są dziedziczone na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Krystian 2015-09-19 12:58:52

    Witam mam ważne pytanie, moja mama zmarła rok temu, po jej śmierci majątek został podzielony z ojczymem po połowie. Wiem, że mama miała akcje imienne, czy można sprawdzić, czy zostały jakoś sprzedane, przed lub po jej śmierci,fizycznie ich nie posiadam, ale czy ich zrealizowanie można sprawdzić??? Proszę o szybką odpowiedź...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika