Dziedziczenie z ustawy osoby niepełnoletniej

Pytanie:

"Osoba zmarła stanu wolnego pozostawia spadek w postaci niewysokiej kwoty (kilkaset złotych) na rachunku bankowym bez klauzuli wypłaty na wypadek śmierci. Nie sporządziła testamentu. Bezpośredni spadkobiercy (dzieci) odrzucają spadek w całości, składając przed sądem stosowne oświadczenia. Czy w takim przypadku traktuje się takich spadkobierców jak zmarłych i spadek przechodzi na dalszych zstępnych - wnuki osoby zmarłej? Ponieważ wnuk to osoba nieletnia, to czy przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza? Czy nieletni wnuk musi składać jakieś oświadczenie przed sądem o przyjęciu spadku? W jaki sposób uzyskuje się poświadczenie odziedziczenia spadku, celem wylegitymowania się przed bankiem i wypłaty zgromadzonych pieniędzy z rachunku bankowego zmarłego posiadacza?"

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie z ustawy osoby niepełnoletniej

Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. W przypadku odrzucenia spadku przez dziecko spadkodawcy, udział w spadku który by mu przypadł, dziedziczą w częściach równych jego dzieci, czyli wnuki spadkodawcy.

Generalnie spadkobierca nie ma obowiązku składania oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. To czy osoba niepełnoletnia może złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku zależy od tego ile lat ma osoba niepełnoletnia. Osoby, które nie ukończyły 13 roku życia nie posiadają zdolności prawnej i oświadczenia woli w imieniu tych osób składają jej przedstawiciele ustawowi (z reguły rodzice). Jeżeli natomiast osoba niepełnoletnia ukończyła 13 rok życia ma ona ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Do skuteczności oświadczenia woli złożonego przez osobę posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych konieczne jest potwierdzenie oświadczenia przez jej przedstawiciela ustawowego. Istnieje także pogląd w doktrynie, że także za osobę posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku składa przedstawiciel ustawowy. Na przyjęcie spadku wprost bądź na odrzucenie spadku przez przedstawiciela ustawowego konieczne jest uzyskanie zgody sądu opiekuńczego. Oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza złożone przez przedstawiciela ustawowego osoby posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych może być złożone bez uzyskiwania zgody sądu opiekuńczego.

Gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

W przedstawionym stanie faktycznym, aby osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych doszła do spadku należy:

  • odczekać 6 miesięcy od dowiedzenia się przez tę osobę o powołaniu do spadku albo,
  • złożyć przez przedstawiciela ustawowego oświadczenie woli o przyjęciu spadku (najkorzystniej z dobrodziejstwem inwentarza).

Powszechnie przyjętym dowodem nabycia spadku jest sądowe stwierdzenie nabycia spadku. W celu uzyskania stwierdzenia nabycia spadku należy wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika