Egzekucja kosztów procesu od dłużnika

Pytanie:

"Z odpowiedzi uzyskanej od Państwa wynika, że nie ma ani terminu płatności, ani odsetek przy zapłacie za koszty procesu. Czy z tego wynika, że nie ma możliwości zmuszenia strony przegranej do wypłacenia zasądzonych kosztów? Czy strona może zalegać z tym pół roku, rok lub więcej i w każdej chwili wybronić się mówiąc, że termin nie jest ustalony a odsetki się nie należą? W moim przypadku nie jest to mała kwota, którą wydałem wszak z własnej kieszeni i teraz nie mogę jej odzyskać, bo z przedstawionej przez Państwa sytuacji prawnej wynika, iż nie ma żadnego "straszaka" na dłużnika."

Odpowiedź prawnika: Egzekucja kosztów procesu od dłużnika

Z przedstawionej przez nas odpowiedzi (Odsetki od zasądzonych kosztów procesu) nie wynika - w przeciwieństwie do Pańskiej opinii - że dłużnik może zupełnie dowolnie zwolnić się z obowiązku zapłaty wierzycielowi zasądzonych kosztów procesu. Odpowiedź dotyczyła bowiem jedynie niemożności wystąpienia przez wierzyciela z żądaniem zapłaty odsetek ustawowych w wypadku opóźnienia dłużnika. W tym zakresie udzieloną odpowiedź należy podtrzymać. Należność z tytułu kosztów procesu zamyka się w ramach toczącego się postępowania i jest należnością kompletną i niezmienną. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest okoliczność, że po zakończeniu procesu nie można już dochodzić w odrębnym postępowaniu jakichkolwiek należności z tytułu kosztów tegoż procesu. Nie można także modyfikować zasądzonych prawomocnie sum. Innymi słowy, zasądzanie świadczeń pieniężnych z tytułu omawianych kosztów odbywa się na innych zasadach niż zasądzanie świadczeń pieniężnych związanych z żądaniem zasadniczym. Uznać zatem należy, że orzeczenie o kosztach procesu w ramach danej sprawy jest ostateczne, i to bez względu na to, czy po jego uprawomocnieniu pojawiła się nowa okoliczność, jak np. to, że dłużnik dopuszcza się wspomnianego opóźnienia w realizacji tego orzeczenia. Powyższe nie oznacza jednak, że wierzyciel pozostaje bezsilny, gdy dłużnik nie płaci dobrowolnie zasądzonych kosztów procesu. Może on bowiem w takiej sytuacji wyznaczyć dłużnikowi termin do spełnienia świadczenia, w braku zaś realizacji zapłaty w tym terminie wystąpić do komornika na drogę przymusowej egzekucji wspomnianego świadczenia. Pamiętać należy, że do egzekucji niezbędny jest tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi, czyli wyrok zasądzający koszty procesu zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Jeżeli tytuł ten klauzuli nie posiada, wierzyciel winien wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności w części dotyczącej kosztów procesu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika