Egzekucja na podstawie wyroku karnego i cywilnego

Pytanie:

"Posiadam w stosunku do swojego dłużnika dwa tytuły egzekucyjne: jeden cywilny, drugi zaś karny. Dłużnik nie zapłacił całej kwoty orzeczonej wyrokiem skazującym tytułem naprawienia szkody odpowiadającej należności głównej za wyłudzony towar. Czy można złożyć organowi egzekucyjnemu jeden wniosek egzekucyjny przeciwko jednemu dłużnikowi obejmujący dwa tytuły egzekucyjne: jeden zasądzający odszkodowanie tytułem naprawienia szkody w wyroku skazującym za kradzież, a drugi zasądzający należnośc główną za odebrany, a nie zapłacony towar z odsetkami (przy czym w zakresie kwoty należności głównej byłaby to różnica pomiędzy kwotą odpowiadającą kwocie należności z tytułu naprawienia szkody a kwotą zapłaconą przez dłużnika-skazanego)?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja na podstawie wyroku karnego i cywilnego

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wierzyciel złożył organowi egzekucyjnemu (komornikowi) wniosek o wszczęcie przeciwko dłużnikowi egzekucji na podstawie dwóch tytułów wykonawczych. Jednocześnie wypada wyjaśnić, że podstawą do prowadzenia egzekucji nie będą - jak podano w pytaniu - tytuły egzekucyjne, lecz tytuły wykonawcze (czyli tytuły egzekucyjne zaopatrzone w klauzule wykonalności). Dopiero bowiem klauzula wykonalności uprawnia de facto wierzyciela do skutecznego prowadzenia egzekucji. Jeżeli zatem wierzyciel posiada większą ilość tytułów wykonawczych skierowanych przeciwko temu samemu dłużnikowi, wystarczający będzie jeden wniosek o wszczęcie egzekucji, w którym wskaże on wszystkie należności, które mają być zaspokojone w drodze przymusowej egzekucji. Należy również wskazać, z jakiego tytułu wynika konkretna należność.

Powyższe uwagi odnoszą się do powołanego w pytaniu tytułu wydanego przez sąd karny o tyle, o ile nadaje się on w ogóle do wykonania w drodze egzekucji należności cywilnoprawnych (innymi słowy, o ile obejmuje on obowiązek spełnienia przez dłużnika-skazanego określonego świadczenia cywilnoprawnego).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika