Egzekucja na rzecz ZUS a zwrot VAT
Pytanie:
"Zalegałem ze składkami w ZUS. Urząd Skarbowy jako organ egzekucyjny dla ZUS wystawił tytuły wykonawcze wzywające mnie do zapłaty zadłużenia i rozpoczął czynności egzekucyjne. Jednakże tenże Urząd Skarbowy od ponad roku prowadzi czynności kontrolne w sprawie zwrot VAT dla mnie, o który się zwróciłem. Zwrot ten w zależności od przeliczeń US pokryje w całości lub w części moje zadłużenie wobec ZUS. Napisałem pismo w sprawie wstrzymania egzekucji do czasu wydania decyzji dotyczącej zwrotu VAT. Jednakże dostałem odpowiedź, że US nie jest władny do wstrzymania egzekucji na podstawie powyższego pisma. Jakie czynności powinienem podjąć, żeby wstrzymać egzekucję do czasu wydania decyzji o zwrocie VAT?"
Odpowiedź prawnika: Egzekucja na rzecz ZUS a zwrot VAT
Rzeczywiście US nie miał możliwości zawieszenia egzekucji na podstawie pisma, o którym mowa w pytaniu. US nie ma bowiem kompetencji w dysponowaniu wierzytelnością, która należy się Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Dopiero, gdy zwrot VAT zostanie przyznany, US mógłby tą kwotę zająć na poczet należności dla ZUS. Do tego czasu wszelkie rozmowy muszą być prowadzone z ZUS. Egzekucja podlega zawieszeniu m. in. w razie wstrzymania wykonania, odroczenia terminu wykonania obowiązku albo rozłożenia na raty spłat należności pieniężnej. Decyzja co do wstrzymania wykonania, odroczenia terminu wykonania obowiązku albo rozłożenia na raty należy jednak nie do organu egzekucyjnego, lecz dysponenta wierzytelności, którym w tym wypadku jest ZUS. Należy więc złożyć wniosek do właściwego oddziału ZUS o zawarcie umowy w sprawie rozłożenia na raty lub o odroczeniu płatności należności. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie Zakład ubezpieczeń Społecznych może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?