Egzekucja z majątku spółdzielni

Pytanie:

"Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej, która jest zadłużona z powodu przegranej sprawy w sądzie z wykonawcą jednego z budynków. Wyrok jest prawomocny, a komornik wszczął już egzekucję. Zarząd spółdzielni nic w tej sprawie nie robi i nie ma pomysłu wyjścia z sytuacji. Czy komornik może nakazać członkom spółdzielni wpłacanie czynszu (i innych wierzytelności) na jego konto zamiast na konto spółdzielni? Jakie mogą być konsekwencje niepodporządkowania się nakazowi komornika (niektórzy członkowie mojej spółdzielni dostali już stosowne pisma od komornika)? Jakie mogą być konsekwencje dla członków spółdzielni w razie ogłoszenia upadłości spółdzielni? Jakie prawa ma syndyk do mieszkań lokatorskich i własnościowych? Czy może grozić np. utrata prawa własnościowego do mieszkania, eksmisja lub np. zajęcie poborów członka spółdzielni?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja z majątku spółdzielni

Komornik ma prawo do zajęcia rachunku spółdzielni, nie ma natomiast możliwości w ingerowanie w rachunki członków spółdzielni. Jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego, a spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przekształca się w prawo najmu podlegające przepisom ustawy o ochronie praw lokatorów. Komornik nie zajmie poborów członków spółdzielni.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika