Zbycie udziałów zajętych przez komornika

Pytanie:

"Czy komornik ma prawo zbyć zajęte udziały w spółce z o.o. bez przeprowadzenia przetargu? "

Odpowiedź prawnika: Zbycie udziałów zajętych przez komornika

W przypadku zbycia udziału w spółce z o.o. w drodze egzekucji należy wyróżnić dwie sytuacje: Po pierwsze, zbycie udziału umowa spółki może uzależnić od zgody spółki lub w inny sposób ograniczyć. Spółka ma wówczas prawo przedstawić osobę, która w przypadku zbycia udziału w drodze egzekucji nabędzie udział za cenę, jaką określi sąd rejestrowy po zasięgnięciu, w miarę potrzeby, opinii biegłego. W tym przypadku, spółka powinna, w terminie dwóch tygodni od dnia zawiadomienia jej przez sąd rejestrowy o zarządzeniu sprzedaży, zgłosić wniosek o przeprowadzenie w tym trybie wyceny udziału. Jeżeli w tym terminie spółka nie wystąpi z wnioskiem o przeprowadzenie wyceny udziału albo jeżeli w terminie dwóch tygodni od dnia zawiadomienia spółki o ustaleniu ceny nabycia osoba wskazana przez spółkę nie wpłaci komornikowi sądowemu ustalonej ceny, udziały będą sprzedane w trybie przewidzianym w przepisach egzekucyjnych. Po drugie, jeżeli zbycie udziału nie jest ograniczone przez spółkę, nie występują również ograniczenia w egzekucji . W tym przypadku egzekucja odbywa się na zasadach przewidzianych dla egzekucji innych aniżeli wierzytelności praw majątkowych ( art. 909 i nast. k.p.c.). Do egzekucji tej mają odpowiednie zastosowanie przepisy o egzekucji z wierzytelności. Zgodnie z art. 9117 jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, komornik może sprzedać zajęte prawo z wolnej ręki po cenie nie niższej niż 75% ceny oszacowania.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika