Egzekucja z zabiezpieczonej kwoty
Pytanie:
"Zabezpieczona kwota pieniędzy znajduje się w depozycie sądowym. Sąd wydał klauzulę wykonalności. Dłużnik nie chce dobrowolnie spłacić długu poza komornikiem. Czy egzekucja z zabezpieczonej kwoty w sądzie musi iść przez komornika, czy też można złożyć wniosek do sądu o przekazanie zasądzonej kwoty z odsetkami. "
Odpowiedź prawnika: Egzekucja z zabiezpieczonej kwoty
W kodeksie postępowania cywilnego brak jest przepisów wprost regulujących tą sytuację.
Należy jednak stwierdzić, iż złożenie takiego wniosku (o wydanie wierzycielowi kwoty złożonej przez dłużnika do depozytu sądowego) stanowi w tym przypadku pewną formę czynności egzekucyjnej (prowadzi bowiem ona do zaspokojenia roszczenia stwierdzonego tytułem wykonawczym jakim jest wyrok sądowy). Zgodnie zaś z art. Art. 759 § 1 kodeksu postępowania cywilnego: Czynności egzekucyjne są wykonywane przez komorników z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla sądów.
Z przepisu tego wynika, iż nie ma możliwości dokonania czynności egzekucyjnych przez samego uprawnionego, może ich dokonywać jedynie właściwy do tego organ. Brak bowiem przepisu, który uprawniałby wierzyciela do samodzielnego zaspokojenia jego roszczeń z kwoty pieniędzy należącej do dłużnika, zabezpieczonej na rachunku depozytowym sądu. Jako że nie mamy tutaj do czynienia z żadną czynnością, która została przez przepisy prawa zastrzeżona dla sądów, to należy ona do właściwości komornika. Zatem w tym przypadku konieczne będzie złożenie wniosku do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, ze wskazaniem, iż egzekucja ma nastąpić z kwoty zabezpieczonej wcześniej na rachunku depozytowym sądu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?