Egzekucja zapłaconych alimentów

Pytanie:

Spóźniłem się osiem dni z zapłaceniem alimentów i moja żona od razu pobiegła do komornika, który bezwzględnie zablokował mi konta i pobrał z nich wszystko co miałem. Wiem że nie musi sprawdzać czy zostało zapłacone czy nie, lecz w międzyczasie uregulowałem dług i w momencie kiedy zabierał mi z konta pieniądze moja żona już otrzymała alimenty na konto. Komornik nie zamierza oddać tego co zabrał mówiąc, że ma mi oddać żona. W sumie żona dostała więcej pieniędzy, a ja złożyłem na niego skargę do Sądu. Czy w związku z tym mogę następne alimenty umniejszyć o kwotę, którą pobrał mi komornik?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z przedstawionej przez Pana sytuacji wynika, iż małżonka uzyskała podwójną wpłatę za jedną ratę świadczeń alimentacyjnych. Tak więc po Pana stronie powstała nadwyżka w zapłacie tychże należności. Wobec powyższego może Pan przedstawić komornikowi pisemny dowód tego, że dokonał Pan przelewu kwoty stanowiącej równowartość należnych alimentów i wyjaśnić, że ta sama kwota została przez komornika ściągnięta. Ponieważ powstała nadwyżka, komornik powinien wstrzymać się z dokonaniem czynności mających na celu ściągnięcie należności za kolejny okres płatności alimentów, jeżeli zostanie przedstawiony dowód spełnienia świadczenia. Komornik musi jednak zawiadomić o tym fakcie wierzyciela, który może nakazać dokonanie czynności.

Jeżeli została już wszczęta egzekucja należności alimentacyjnych nie może Pan samodzielnie umniejszyć ściąganych kwot. Nie może tego dokonać również samodzielnie komornik, gdyż jest on związany wnioskiem egzekucyjnym wierzyciela. W związku z tym może się Pan zwrócić do małżonki z wnioskiem, aby nie dokonywała egzekucji następnej raty alimentów.

Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: