Eksmisja małżeństwa z dzieckiem

Pytanie:

"Eksmisja dotyczy osoby małoletniej z rodzicami. Uzyskałem prawomocny wyrok eksmisyjny bez prawa do lokalu socjalnego. Wiem, że komornik musi wstrzymać się z dokonaniem czynności eksmisyjnych i ma obowiązek zawiadomić sąd opiekuńczy. Dalsze czynności komornik podejmuje stosownie do orzeczenia sądu opiekuńczego, które określi miejsce pobytu osób małoletnich lub ubezwłasnowolnionych. Wskazałem komornikowi lokal tymczasowy. Mam pytanie co może nakazać sąd opiekuńczy i jaki może to mieć wpływ na skuteczność eksmisji? Jakie warunki może postawić sąd? "

Odpowiedź prawnika: Eksmisja małżeństwa z dzieckiem

Jak wynika z przepisu art. 1046 § 8 kpc, jeżeli egzekucja obowiązku opróżnienia lokalu służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika dotyczy osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności i zawiadomi sąd opiekuńczy. Dalsze czynności podejmie stosownie do orzeczenia sądu opiekuńczego, określające miejsce pobytu osób małoletnich lub ubezwłasnowolnionych.

Jeśli, w świetle powyższego, orzeczenie eksmisyjne sądu (sentencja) nie przyznaje prawa do lokalu socjalnego, w którym może zamieszkać małoletni lub ubezwłasnowolniony, rzeczą sądu opiekuńczego będzie sprawdzenie czy nowe warunki mieszkaniowe są odpowiednie dla tej osoby. Może na przykład zbadać stan pomieszczenia tymczasowego i zadecydować czy umieszczenie dziecka w nim jest dopuszczalne. Jak się wydaje nie można również wykluczyć decyzji sądu w postaci umieszczenia dziecka w rodzinie jakiejś placówce opiekuńczej. W każdym razie odroczy to wykonanie eksmisji.

 


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika