Eksmisja męża z powodu nagannego zachowania
Pytanie:
"Od czterech lat mąż mieszka w moim mieszkaniu, ja jestem właścicielem, nie zameldowałam go, ale w akcie notarialnym jest zapisek o służebności mieszkania na rzecz mojego męża. Obecnie czekam na pierwszą rozprawę rozwodową. Mąż zgłosił się do Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich o zameldowanie. Zgłosiłam się tam, do akt została dołączona kserokopia pozwu rozwodowego i obdukcji. Otrzymałam pismo z Urzędu Gminy o orzeczeniu zameldowania męża w lokalu. Jak mam napisać pismo o odwołanie tej sprawy. Mąż codziennie dręczy mnie psychicznie, popycha, kopie i boję się o swoje i dziecka bezpieczeństwo. Jeżeli zostanie zameldowany, to tak szybko nie pozbędę się męża z mieszkania. Co mam robić? "
Odpowiedź prawnika: Eksmisja męża z powodu nagannego zachowania
Jeżeli mąż rzeczywiście mieszka w lokalu, a na to wskazuje treść pytania, to jakiekolwiek odwołanie się od decyzji o zameldowaniu jest w opisanej sytuacji bezzasadne. Zameldowanie nie stwierdza żadnych praw do lokalu, lecz stanowi wypełnienie obowiązku administracyjnego. W opisanym przypadku konieczna jest albo zamiana służebności na rentę albo żądanie na sprawie rozwodowej nakazania eksmisji męża ze względu na jego rażąco naganne postępowanie. Warto w opisanym przypadku zastosować drugi sposób i jak najszybciej wysłać do sądu pismo z odpowiednim żądaniem, tak by sprawa mogła być rozstrzygnięta na najbliższej rozprawie. Należy wyraźnie też wskazać, że żądanie nie dotyczy tylko okresu po orzeczeniu rozwodu, ale także okresu przed jego orzeczeniem (czyli na czas trwania postępowania rozwodowego).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?